2 i 1 på budget

Dette er en virkelig god hybridcomputer, som ligger lige efter testvinderen.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Peter Hyldahl, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Switch 10E minder meget om testvinderen fra Asus og er endda billigere. På mange måder er denne Acer en god løsning, hvis du drømmer om en 2 i 1-computer, men vil spare 1000 kroner i forhold til det, du skal slippe for testvinderen. Og du får da også en bærbar, der kun er marginalt større i bredde og højde, men noget større i tykkelsen. Den vejer kun 1,15 kilo, så den tynger ikke i tasken eller rygsækken.

Det, der adskiller de to hybridmaskiner i denne test, er mængden af hukommelse, hastigheden og skærmens opløsning. Kan du nøjes, kan vi på det varmeste anbefale, at du prøver Acer. Den har et tastatur, der føles lige så godt under fingerspidserne, og tasterne er endda marginalt større end Asus´. Skærmen står klart og glansfuldt, men uden de detaljer du finder i Asus. Men med en opløsning på 1280 x 800 pixel fungerer den fint, når der skal streames en film i HD-opløsning (720P).

Acer har en god hæftning, og skærmen kan klikkes på begge veje – som her eller omvendt, så du kan bruge den som såkaldt ”telt”.

Acer er pakket ind i en hård, billig plast, men virker vridningsstabil, og spilder du lidt kaffe på bagsiden af skærmen, kan det hurtigt tørres af. Der er dog ikke tale om en stænktæt bærbar. Når du lukker computerskærmen op, vinkles tastaturet automatisk og står ret skråt. Det kan blive for meget for dit håndled, og på vores testhold var der delte meninger om vinklen. Det er en smagssag, men ingen tvivl om at det skal prøves, før du køber.

Klik skærmen af, og du har en tablet, eller vend den rundt i tastaturet og du har et ”telt”, så du kan betragte film, mens den står på bordet. Acer er versatil som få, og til prisen er den absolut værd at tjekke ud.

[themepacific_accordion] [themepacific_accordion_section title="Fakta"]

Datatid TechLife mener:

[/themepacific_accordion_section] [/themepacific_accordion]

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Cognizant

    AI er ikke problemet. Eksekvering er.

    Der bliver investeret massivt i AI. Teknologien er mere tilgængelig end nogensinde, og ambitionerne er høje. Alligevel oplever mange virksomheder, at resultaterne udebliver.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub