Snart kan du streame musik i hi-res-kvalitet

Inde året er omme vil danskerne kunne streame musik i 24-bit fra tjenesten Qobuz. Sony er på vej med en afspiller.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Lydprodukter, der spiller musik i hi-res-kvalitet, kommer der mere og mere af på markedet. Problemet er blot været at skaffe indhold i den højtopløste kvalitet.

Nu bliver det imidlertid muligt at streame hi-res-musik. Tjenesten Qobuz åbner snart i Danmark og vil byde på musik i 24-bit / 192 Khz. Endnu er der dog kun 45.000 titler i denne kvalitet. Resten af de omkring 30 millioner musiknumre ligger i CD-kvalitet.

Musikken kan streames til computeren, og der findes også apps til smartphones og tablets. Multirums-systemet Bluesound kan ligeledes afspille fra tjenesten.

Sony, som har satset hårdt på hi-res de seneste år, er på vej med en mobil afspiller, der streamer direkte fra Qobuz i fuld kvalitet.

Ligesom konkurrenterne WiMP og Tidal, byder Qobuz på anbefalinger, interviews, podcasts og andet redaktionelt indhold.

Qobuz kommer til Danmark i årets sidste del, men det er endnu uvist, hvor meget vi skal betale for at få adgang.

Annonceindlæg fra Kommando

Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

Navnenyt fra it-Danmark

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect