Snart kan du streame musik i hi-res-kvalitet

Inde året er omme vil danskerne kunne streame musik i 24-bit fra tjenesten Qobuz. Sony er på vej med en afspiller.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Lydprodukter, der spiller musik i hi-res-kvalitet, kommer der mere og mere af på markedet. Problemet er blot været at skaffe indhold i den højtopløste kvalitet.

Nu bliver det imidlertid muligt at streame hi-res-musik. Tjenesten Qobuz åbner snart i Danmark og vil byde på musik i 24-bit / 192 Khz. Endnu er der dog kun 45.000 titler i denne kvalitet. Resten af de omkring 30 millioner musiknumre ligger i CD-kvalitet.

Musikken kan streames til computeren, og der findes også apps til smartphones og tablets. Multirums-systemet Bluesound kan ligeledes afspille fra tjenesten.

Sony, som har satset hårdt på hi-res de seneste år, er på vej med en mobil afspiller, der streamer direkte fra Qobuz i fuld kvalitet.

Ligesom konkurrenterne WiMP og Tidal, byder Qobuz på anbefalinger, interviews, podcasts og andet redaktionelt indhold.

Qobuz kommer til Danmark i årets sidste del, men det er endnu uvist, hvor meget vi skal betale for at få adgang.

Navnenyt fra it-Danmark

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo