Snart kan du streame musik i hi-res-kvalitet

Inde året er omme vil danskerne kunne streame musik i 24-bit fra tjenesten Qobuz. Sony er på vej med en afspiller.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Lydprodukter, der spiller musik i hi-res-kvalitet, kommer der mere og mere af på markedet. Problemet er blot været at skaffe indhold i den højtopløste kvalitet.

Nu bliver det imidlertid muligt at streame hi-res-musik. Tjenesten Qobuz åbner snart i Danmark og vil byde på musik i 24-bit / 192 Khz. Endnu er der dog kun 45.000 titler i denne kvalitet. Resten af de omkring 30 millioner musiknumre ligger i CD-kvalitet.

Musikken kan streames til computeren, og der findes også apps til smartphones og tablets. Multirums-systemet Bluesound kan ligeledes afspille fra tjenesten.

Sony, som har satset hårdt på hi-res de seneste år, er på vej med en mobil afspiller, der streamer direkte fra Qobuz i fuld kvalitet.

Ligesom konkurrenterne WiMP og Tidal, byder Qobuz på anbefalinger, interviews, podcasts og andet redaktionelt indhold.

Qobuz kommer til Danmark i årets sidste del, men det er endnu uvist, hvor meget vi skal betale for at få adgang.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen