Blød højttaler fra B&O

BeoPlay A6 er lige så meget et møbel som en højttaler.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Beoplay A6 er absolut ikke almindelig. Den hæderkronede danske producent er gået efter et design, der skal få højttaleren til at passe gnidningsfrit ind i indretningen af det moderne hjem.

Der er den faktisk kommet til at ligne et møbel mere end en højttaler.

"Jeg har egentlig designet BeoPlay A6 på samme måde, som når jeg designer et møbel. Her er det dog lyden og interaktionen, der har bestemt formen. Den intuitive, men også overraskende form "spiller altid hen imod dig", uanset hvor du er, og derfor får man et mere intimt forhold til den end til et konventionelt musiksystem. BeoPlay A6 passer til de fleste indretninger, men har samtidig en helt særlig karakter, som gør, at den også skiller sig ud. Uanset, om man placerer den frit, i et hjørne eller på væggen, vil den automatisk blive et centrum for den sociale interaktion i rummet - den er en slags moderne jukebox", forklarer Jakob Wagner, der har designet Beoplay A6.

Der er tale m en femvejs-højttaler med fire højttalere foran og en bagudvendt fuldtoneenhed, som gør lydbilledet ekstra rummeligt. Hver højttaler har sin egen digitale forstærker.

Musikken styres direkte på højttaleren ved at tappe eller swipe på touch-interfacet. BeoPlay A6 kan streame musik via AirPlay, DLNA eller Bluetooth 4.0 og har integreret adgang til streamingtjenester som Spotify, Deezer og TuneIn-internetradio. Den integrerede software vil også være kompatibel med fremtidige standarder.

BeoLink Multiroom-teknologi forbinder den trådløst med alle B&O PLAY og Bang & Olufsen produkter, så du kan spille forskellig musik i forskellige rum eller spille den samme musik i hele hjemmet.

BeoPlay A6 fås i fire farver: Light Grey, Dusty Blue, Dark Rose og Dark Grey og sælges til 7.499 kroner.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S