Blød højttaler fra B&O

BeoPlay A6 er lige så meget et møbel som en højttaler.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Beoplay A6 er absolut ikke almindelig. Den hæderkronede danske producent er gået efter et design, der skal få højttaleren til at passe gnidningsfrit ind i indretningen af det moderne hjem.

Der er den faktisk kommet til at ligne et møbel mere end en højttaler.

"Jeg har egentlig designet BeoPlay A6 på samme måde, som når jeg designer et møbel. Her er det dog lyden og interaktionen, der har bestemt formen. Den intuitive, men også overraskende form "spiller altid hen imod dig", uanset hvor du er, og derfor får man et mere intimt forhold til den end til et konventionelt musiksystem. BeoPlay A6 passer til de fleste indretninger, men har samtidig en helt særlig karakter, som gør, at den også skiller sig ud. Uanset, om man placerer den frit, i et hjørne eller på væggen, vil den automatisk blive et centrum for den sociale interaktion i rummet - den er en slags moderne jukebox", forklarer Jakob Wagner, der har designet Beoplay A6.

Der er tale m en femvejs-højttaler med fire højttalere foran og en bagudvendt fuldtoneenhed, som gør lydbilledet ekstra rummeligt. Hver højttaler har sin egen digitale forstærker.

Musikken styres direkte på højttaleren ved at tappe eller swipe på touch-interfacet. BeoPlay A6 kan streame musik via AirPlay, DLNA eller Bluetooth 4.0 og har integreret adgang til streamingtjenester som Spotify, Deezer og TuneIn-internetradio. Den integrerede software vil også være kompatibel med fremtidige standarder.

BeoLink Multiroom-teknologi forbinder den trådløst med alle B&O PLAY og Bang & Olufsen produkter, så du kan spille forskellig musik i forskellige rum eller spille den samme musik i hele hjemmet.

BeoPlay A6 fås i fire farver: Light Grey, Dusty Blue, Dark Rose og Dark Grey og sælges til 7.499 kroner.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Jyske Bank

    IT Specialist til IT Drift

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Senior Network Engineer

    Nordjylland

    Annonceindlæg fra Thales

    AI gør de ondsindede bots både billigere og sværere at stoppe

    Kunstig intelligens har ikke bare givet virksomheder nye muligheder.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S