Verdens første hybrid med 4K-skærm

Toshiba Satellite Radius 12 leverer knivskarpe billeder på sin 12,5” store skærm og kan i et snuptag forvandles til en tablet.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Toshiba havde også nye produkter at vise på årets IFA-messe. Producenten kunne blandt andet fremvise den første 2-i-1-computer med 4K-skærm.

Selvom skærmen med sine 12,5” er større end på mange andre af denne type computere, så er der altså virkelig mange pixels, man har presset sammen her. Spørgsmålet er vel blot om du så overhovedet kan skimte ikonerne i Windows. Til film og underholdning, må vi dog formode at den giver en fremragende oplevelse.

Displayet er farvekalibreret og certificeret af Technicolor, mens lyden leveres af Harman Kardon-højttalere med DTS Studio Sound-teknologi, så du kan få en anstændig oplevelse, selvom du ikke tilslutter eksterne højttalere.

Alsidig maskine

Computeren får sine kræfter fra Intel-processorer af nyeste generation, og der er op til 8 GB ram samt 512GB SSD. Producenten lover desuden en batterilevetid op til 8 timer.

Tilslutningsmulighederne inkluderer blandt en af de helt nye højhastigheds USB 3.1 Type-C porte, og der er også Intel Dual Band Wireless-AC, som sikrer hurtig netadgang.

Maskinen er 15,4 mm tynd og vejer 1,32 kg. Det unikke 360 graders hængsel giver mulighed for fem forskellige modes - laptop, tablet, bordplade, præsentation og publikum.

Toshiba Satellite Radius 12 vil være tilgængelig i Europa i fjerde kvartal. Prisen er endnu ukendt.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo