Verdens første hybrid med 4K-skærm

Toshiba Satellite Radius 12 leverer knivskarpe billeder på sin 12,5” store skærm og kan i et snuptag forvandles til en tablet.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Toshiba havde også nye produkter at vise på årets IFA-messe. Producenten kunne blandt andet fremvise den første 2-i-1-computer med 4K-skærm.

Selvom skærmen med sine 12,5” er større end på mange andre af denne type computere, så er der altså virkelig mange pixels, man har presset sammen her. Spørgsmålet er vel blot om du så overhovedet kan skimte ikonerne i Windows. Til film og underholdning, må vi dog formode at den giver en fremragende oplevelse.

Displayet er farvekalibreret og certificeret af Technicolor, mens lyden leveres af Harman Kardon-højttalere med DTS Studio Sound-teknologi, så du kan få en anstændig oplevelse, selvom du ikke tilslutter eksterne højttalere.

Alsidig maskine

Computeren får sine kræfter fra Intel-processorer af nyeste generation, og der er op til 8 GB ram samt 512GB SSD. Producenten lover desuden en batterilevetid op til 8 timer.

Tilslutningsmulighederne inkluderer blandt en af de helt nye højhastigheds USB 3.1 Type-C porte, og der er også Intel Dual Band Wireless-AC, som sikrer hurtig netadgang.

Maskinen er 15,4 mm tynd og vejer 1,32 kg. Det unikke 360 graders hængsel giver mulighed for fem forskellige modes - laptop, tablet, bordplade, præsentation og publikum.

Toshiba Satellite Radius 12 vil være tilgængelig i Europa i fjerde kvartal. Prisen er endnu ukendt.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S