Verdens første hybrid med 4K-skærm

Toshiba Satellite Radius 12 leverer knivskarpe billeder på sin 12,5” store skærm og kan i et snuptag forvandles til en tablet.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Toshiba havde også nye produkter at vise på årets IFA-messe. Producenten kunne blandt andet fremvise den første 2-i-1-computer med 4K-skærm.

Selvom skærmen med sine 12,5” er større end på mange andre af denne type computere, så er der altså virkelig mange pixels, man har presset sammen her. Spørgsmålet er vel blot om du så overhovedet kan skimte ikonerne i Windows. Til film og underholdning, må vi dog formode at den giver en fremragende oplevelse.

Displayet er farvekalibreret og certificeret af Technicolor, mens lyden leveres af Harman Kardon-højttalere med DTS Studio Sound-teknologi, så du kan få en anstændig oplevelse, selvom du ikke tilslutter eksterne højttalere.

Alsidig maskine

Computeren får sine kræfter fra Intel-processorer af nyeste generation, og der er op til 8 GB ram samt 512GB SSD. Producenten lover desuden en batterilevetid op til 8 timer.

Tilslutningsmulighederne inkluderer blandt en af de helt nye højhastigheds USB 3.1 Type-C porte, og der er også Intel Dual Band Wireless-AC, som sikrer hurtig netadgang.

Maskinen er 15,4 mm tynd og vejer 1,32 kg. Det unikke 360 graders hængsel giver mulighed for fem forskellige modes - laptop, tablet, bordplade, præsentation og publikum.

Toshiba Satellite Radius 12 vil være tilgængelig i Europa i fjerde kvartal. Prisen er endnu ukendt.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    MLOps Engineer til opbygning af Forsvarets nye AI-platform

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-anskaffelseskonsulent til gennemførsel af IT-anskaffelser og udbud i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S