Verdens første hybrid med 4K-skærm

Toshiba Satellite Radius 12 leverer knivskarpe billeder på sin 12,5” store skærm og kan i et snuptag forvandles til en tablet.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Toshiba havde også nye produkter at vise på årets IFA-messe. Producenten kunne blandt andet fremvise den første 2-i-1-computer med 4K-skærm.

Selvom skærmen med sine 12,5” er større end på mange andre af denne type computere, så er der altså virkelig mange pixels, man har presset sammen her. Spørgsmålet er vel blot om du så overhovedet kan skimte ikonerne i Windows. Til film og underholdning, må vi dog formode at den giver en fremragende oplevelse.

Displayet er farvekalibreret og certificeret af Technicolor, mens lyden leveres af Harman Kardon-højttalere med DTS Studio Sound-teknologi, så du kan få en anstændig oplevelse, selvom du ikke tilslutter eksterne højttalere.

Alsidig maskine

Computeren får sine kræfter fra Intel-processorer af nyeste generation, og der er op til 8 GB ram samt 512GB SSD. Producenten lover desuden en batterilevetid op til 8 timer.

Tilslutningsmulighederne inkluderer blandt en af de helt nye højhastigheds USB 3.1 Type-C porte, og der er også Intel Dual Band Wireless-AC, som sikrer hurtig netadgang.

Maskinen er 15,4 mm tynd og vejer 1,32 kg. Det unikke 360 graders hængsel giver mulighed for fem forskellige modes - laptop, tablet, bordplade, præsentation og publikum.

Toshiba Satellite Radius 12 vil være tilgængelig i Europa i fjerde kvartal. Prisen er endnu ukendt.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job