Her er de mest almindelige smartphone-uheld

Hver tredje dansker har de seneste to år oplevet at få beskadiget sin smartphone. Og hvis du er mand, under 45 og har kæledyr, er risikoen for en knust skærm eller en druknet telefon forhøjet. Det fremgår af en rundspørge blandt 800 danskere.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Det er ikke småting, en smartphone kan komme ud for. Telenor spurgte for nylig sine følgere på Facebook om deres oplevelser med ødelagte telefoner. En havde tabt sin smartphone og ødelagt skærmen samme dag, som havde købt den. En andens telefon var blevet kørt over af et familiemedlems bil. En tredje havde tabt sin smartphone i en gryde med suppe, og en fjerde havde druknet sin telefon i en kloak.

Væskeskader er flot repræsenteret på ranglisten over de mest almindelige årsager til ødelagte smartphones (se listen neden for). En anden klassiker er at lægge telefonen på bilens tag, mens man sætter varer i bagagerummet eller spænder børnene fast på bagsædet – og så køre nogle få meter med telefonen på taget, inden den brager i asfalten. Kæledyr er en af boblerne til listen over de mest ”populære” uheld. Ifølge undersøgelsen har kæledyrsejere 36 % højere risiko for at få beskadiget deres smartphones, typisk fordi det kære dyr forveksler smartphonen med legetøj eller en godbid og gnasker løs på elektronikken.

”De fleste af os synes nok, at vi passer godt på vores smartphones, men alligevel har hver tredje af os beskadiget sin telefon i de forgangne 24 måneder. Ranglisten over de mest almindelige smartphone-uheld meget genkendelig på vores værksted, og vi har dagligt kunder, der er ærgerlige over, at de skal betale en dyr reparation og undvære telefonen imens,” siger Telenors kommercielle direktør Lars Thomsen.

Telenor lancerede for nylig i samarbejde med SquareTrade en mobilforsikring, der sætter en ny standard for, hvor enkelt og hurtigt man kan få sin ødelagte smartphone udskiftet. I langt de fleste tilfælde sker ombytningen inden for 24 timer efter, at kunden har anmeldt skaden.

De mest almindelige smartphone-skader

1. Tabte telefonen ud af hånden
2 Tabte telefonen ud af skødet
3 Spildte væske (vand, kaffe, tea, sodavand, mælk)
4 Vandskade (swimming pool, boblebad, badekar, havet)
5 Glemte telefonen på bilens tag
6 Telefonen endte i vaskemaskinen efter at være glemt i bukse- eller jakkelomme
7 Børnerelateret (barnet tabte telefonen eller spildte væske på den)
8 Sportsrelateret (telefonen blev tabt, eller der blev spildt væske på den ifm. sport)

Andel af smartphone-ejere der…

Har fået beskadiget deres smartphone inden for de seneste to år 32 %
Har prøvet at tabe deres smartphone i toilettet 12 %
Har prøvet at glemme deres smartphone på taget af bilen, inden de kørte en tur 5 %
Har prøvet at vaske deres smartphone i en vaskemaskine sammen med en kurvfuld vasketøj 9 %
Har måttet vente mindst syv dage på at få telefonen repareret eller erstattet 26 %
I øjeblikket bruger en smartphone med en beskadiget skærm 8 %

Udvalgte risikogrupper

Kæledyrsejere har… 36 % højere risiko for en smartphone-skade
Forældre har… 22 % lavere risiko for en smartphone-skade
Folk under 45 år har… 222 % højere risiko for en smartphone-skade
Mænd har… 17 % højere risiko for en smartphone-skade

Kilde: SquareTrade, august 2014. Baseret på 800 webinterview med danske respondenter.

Politiets Efterretningstjeneste

Vil du være med til at udvikle PET's ITSM-platform?

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Nordjylland

SOS International

Cloud Native Architect

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

Rikke Badsberg

Adeno K/S

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS