Meget nem betjening

TomToms første actionkamera byder på en række løsninger, der aldrig er set før.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Peter Hyldahl, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

TomTom har i den grad tænkt ”ud af boksen” og begået et actionkamera, der gør op med, hvordan sådant et skal se ud. Konstruktionen er ret stor og ligner lidt en ubåd – hvilket er passende, da kameraet fungerer, selvom det befinder sig 50 meter under havets overflade. Det er ret tungt, men modsat Sony-kameraet skal det ikke ind i et hus for at tåle vand.

Med appen kan du både styre kameraet i realtid og efterfølgende redigere dine klip. Perfekt tænkt og udført! Med appen kan du både styre kameraet i realtid og efterfølgende redigere dine klip. Perfekt tænkt og udført!

Der følger forbavsende lidt udstyr med, og det er svært at finde indgangen til batteriet. Men bagpå kan du klikke og dreje en stor enhed ud, og her finder du pladsen til batteriet samt en SD-kortholder. Forneden er der et indbygget USB-stik. På den måde kan du både overføre og oplade via stikket. Det er altså ret smart, og du behøver ikke bøvle med kabler.
TomTom er ren plug-and-play. Hent Bandit-appen (foreløbig kun til iOS) og tilslut direkte til Bandit via Wi-Fi, så kan du styre alt fra din iPad eller iPhone og har samtidig en viewfinder i realtid.

Det er ekstremt enkelt og ret effektivt. Du kan gemme, se og endda redigere dine klip med det samme. Du kan også styre kameraets funktioner, ganske som du kan på det lille display på toppen af kameraet. Men kombinationen med en smartphone er langt det mest effektive, da du så har både en søger og en skærm til at justere.

Har du ikke mulighed for det, er det lille LCD-display udmærket, men her filmer du ”i blinde”. Nu har TomTom, som de fleste action-kameraer, et meget bredt billedfelt, når der filmes, så i langt de fleste tilfælde får du alt det med, som du ønsker. Du vil også kunne registrere fart, højde, g-kraft med mere, og den indbyggede gps gør det muligt at se, hvor der er filmet og tagge lokationen.
TomTom har ikke et så omfattende tilbehørsprogram som Sony, men der findes det meste, du skal bruge.

Peg og skyd får ny mening med håndledsholderen, du kan få som tilbehør til TomTom-kameraet. Peg og skyd får ny mening med håndleds-holderen, du kan få som tilbehør til TomTom-kameraet.

Vi hæfter os særligt ved, at du kan spænde kameraet om armen og pege derhen, hvor du vil filme. Også hjelmmonteringen er god, og det er nemt at vinkle kameraet, så det er i vatter. Mekanismen virker solid, når den klikkes i holderen. Det ændrer dog ikke ved, at TomTom både er lidt stort og lidt tungt sammenlignet med Sony. Desuden er billedkvaliteten ikke helt på samme niveau. Film står med fin skarphed og farvedybde, men uden den mætning, du finder hos Sony.Alt målt og vejet taber TomTom nok duellen. Men alligevel kan dette kamera sagtens være den rigtige løsning for de mere ”almindelige” brugere, som vil sætte pris på den smarte mobil-app, og som måske synes, at billedkvaliteten er god nok.

Læses lige nu

    KMD A/S

    Projektleder

    Københavnsområdet

    Rambøll Management Consulting

    Senior Software Engineer

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Rambøll Management Consulting

    Senior AI Engineer

    Midtjylland

    Annonceindlæg fra SuperOffice

    Succesfuld AI-implementering kræver langt mere end teknologien

    Hvis offentlige organisationer skal lykkes med AI, skal de først have styr på adoption, datakvalitet og datasuverænitet.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Heidi Johansen

    Zealand Business College

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job