Udvid skærmpladsen på din bærbare

Vil du have flere tommer at arbejde på, så er det nemt at udvide skærmpladsen med HP’s dockingmonitor, der også har andre smarte tricks at byde på.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Det er praktisk med en lille laptop på 13”, når man skal arbejde på farten, men skærmpladsen kan hurtig føles trang, når man sidder på kontoret.
Her er det ideelt med flere tommer, så man kan arbejde med mange vinduer samt gå i dybden med billeder, videoer med mere.

Det behøver du dog ikke et separat setup med en stationær computer for at gøre. Samsungs dockingskærm gør det nemt at udvide skærmpladsen på din bærbare, så du kan arbejde videre med den på kontoret.

Med et enkelt USB-kabel overfører du skærmbilledet og får adgang til skærmens mange forbindelser.

Komplet stationær

At man kan koble en bærbar til en computerskærm er der ikke noget opsigtsvækkende i. Det er muligt med alle skærme. HP’s
har dog nogle fordele på den front.

Den bærbare kan tilkobles direkte skærmen med et simpelt USB-kabel. Således skal du ikke bekymre dig, om maskinen har skærmporte som displayport eller VGA. Har den det, er det dog også muligt at tilkoble skærmen den vej.

At forbinde den via USB giver imidlertid den fordel, at du udover at overføre skærmbilledet samtidig skaber forbindelse til de indbyggede USB-porte, lydstik samt den LAN-indgang, der sidder i skærmen.
Således fungerer skærmen også som en dock, der udvider – eller overtager – forbindelserne i den bærbare.

Mus og keyboard kan sluttes direkte til skærmen, og det samme gælder harddiske, højttalere og andet tilbehør. Du kan også udnytte det HD- webkamera og den indbyggede mikrofon, der sidder i skærmen til at foretage videosamtaler. Med skærmen følger software til videokonferencer. Din bærbare skal ikke gøre andet end at levere computerkræfter og kan dermed snildt gemmes væk under bordet.

Ønsker du i stedet at tilkoble skærmen via VGA eller displayport, kan du godt bruge docking-funktionen samtidig. Det kræver blot, at et USB-kabel også er forbundet.

Selvom skærmen overordnet set er ret velsynet med forbindelser – der er endda mulighed for at give din HP-bærbar strøm via skærmen – er det lidt besynderligt, at man har udeladt en HDMI-indgang.

Begrænset udvidelse

Skærmopløsningen er full HD, og billedet står flot og klart med stærke farver og fine betragtningsvinkler.

Man kan dog undre sig lidt over skærmformatet. 23” er ikke voldsomt meget, og når man nu har valgt at udvide skærmpladsen, kunne det være rart, at der var tale om en betydelig udvidelse. 27” ville give mere mening
i vores optik.

Ikke desto mindre er der dog tale om en glimrende skærm, som på fornem vis udvider både skærmplads og forbindelser på din bærbare, så du får en behagelig arbejdsoplevelse på kontoret.

Annonce

Annonceindlæg fra Deloitte

Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S