Jagten på danske Popcorn Time-brugere er for alvor gået ind

Bøden for en enkelt film kan være over to tusind kroner, hvis man har set den via den populære streaming-tjeneste Popcorn Time. Hundredvis af danske brugere får erstatningskrav ind ad døren i disse dage.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

"Netflix for pirater", sådan bliver streaming-tjenesten Popcorn Time ofte betegnet. Lige så nemt det er at streame film og serier fra Netflix, er det nemlig at gøre det via Popcorn Time. Forskellen er blot at du ikke betaler, og at det, ifølge rettighedshaverne, er bundulovligt.

Alligevel er rigtig mange danskere blevet lokket af tjenestens store udbud af underholdning. Men det bliver ikke en gratis fornøjelse for alle. Store erstatningskrav bliver i disse dage sendt af sted fra advokatfirmaet Opus Law, på vegne af filmdistributøren Scanbox Entertainment. Det skriver DR.

Beløbet af bøderne varierer, men ligger typisk på 2.200 kroner for streaming og deling af en enkelt film. Det er et skøn advokatfirmaet har foretaget, men advokat Niels Dahl-Nielsen fra Opus Law siger til DR, at beløbet formentlig kan væsentligt blive højere, hvis en sag ender i retten.

Krigen optrappes

I denne omgang vil sagerne kun omhandle film som Scanbox har rettigheder til. Tidligere på året blev der dog sendt mere end to tusinde breve afsted på vegne af andre distributører, og i sidste måned blev to mænd fra Fyn sigtet for at drive hjemmesider, der instruerede i, hvordan man brugte Popcorn Time.

Så det ser ud til, at jagten nu for alvor er ved at gå ind, og at livet som Popcorn Time-bruger vil blive mere usikkert fremover.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Admin By Request

    Sikkerhedspolitikken skal følge brugeren - ikke virksomhedens firewall

    Med det nye produkt - Web Access Management - vil danske Admin By Request flytte IT-sikkerheden frem i processen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S