Jagten på danske Popcorn Time-brugere er for alvor gået ind

Bøden for en enkelt film kan være over to tusind kroner, hvis man har set den via den populære streaming-tjeneste Popcorn Time. Hundredvis af danske brugere får erstatningskrav ind ad døren i disse dage.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

"Netflix for pirater", sådan bliver streaming-tjenesten Popcorn Time ofte betegnet. Lige så nemt det er at streame film og serier fra Netflix, er det nemlig at gøre det via Popcorn Time. Forskellen er blot at du ikke betaler, og at det, ifølge rettighedshaverne, er bundulovligt.

Alligevel er rigtig mange danskere blevet lokket af tjenestens store udbud af underholdning. Men det bliver ikke en gratis fornøjelse for alle. Store erstatningskrav bliver i disse dage sendt af sted fra advokatfirmaet Opus Law, på vegne af filmdistributøren Scanbox Entertainment. Det skriver DR.

Beløbet af bøderne varierer, men ligger typisk på 2.200 kroner for streaming og deling af en enkelt film. Det er et skøn advokatfirmaet har foretaget, men advokat Niels Dahl-Nielsen fra Opus Law siger til DR, at beløbet formentlig kan væsentligt blive højere, hvis en sag ender i retten.

Krigen optrappes

I denne omgang vil sagerne kun omhandle film som Scanbox har rettigheder til. Tidligere på året blev der dog sendt mere end to tusinde breve afsted på vegne af andre distributører, og i sidste måned blev to mænd fra Fyn sigtet for at drive hjemmesider, der instruerede i, hvordan man brugte Popcorn Time.

Så det ser ud til, at jagten nu for alvor er ved at gå ind, og at livet som Popcorn Time-bruger vil blive mere usikkert fremover.

Mere om samme emne

Annonceindlæg fra Jyske Bank

Jyske Bank styrker tilstedeværelsen i København med indflytning i Glaskuben

Jyske Bank er rykket ind i Glaskuben på Kalvebod Brygge, et markant byggeri i hjertet af København. Knap 1.000 arbejder her, heraf 200 i IT, med nye rammer for samarbejde, innovation og udvikling.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. august 2025 ansat Mia Vang Petersen som Head of Marketing. Hun skal især beskæftige sig med at lede Norriqs marketingteam mod nye succeser. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing hos Columbus Danmark. Hun er uddannet Kandidat i Kommunikation fra Aalborg Universitet. Nyt job

Mia Vang Petersen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

Søren Vindfelt Røn

Norriq Danmark A/S