Jagten på danske Popcorn Time-brugere er for alvor gået ind

Bøden for en enkelt film kan være over to tusind kroner, hvis man har set den via den populære streaming-tjeneste Popcorn Time. Hundredvis af danske brugere får erstatningskrav ind ad døren i disse dage.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

"Netflix for pirater", sådan bliver streaming-tjenesten Popcorn Time ofte betegnet. Lige så nemt det er at streame film og serier fra Netflix, er det nemlig at gøre det via Popcorn Time. Forskellen er blot at du ikke betaler, og at det, ifølge rettighedshaverne, er bundulovligt.

Alligevel er rigtig mange danskere blevet lokket af tjenestens store udbud af underholdning. Men det bliver ikke en gratis fornøjelse for alle. Store erstatningskrav bliver i disse dage sendt af sted fra advokatfirmaet Opus Law, på vegne af filmdistributøren Scanbox Entertainment. Det skriver DR.

Beløbet af bøderne varierer, men ligger typisk på 2.200 kroner for streaming og deling af en enkelt film. Det er et skøn advokatfirmaet har foretaget, men advokat Niels Dahl-Nielsen fra Opus Law siger til DR, at beløbet formentlig kan væsentligt blive højere, hvis en sag ender i retten.

Krigen optrappes

I denne omgang vil sagerne kun omhandle film som Scanbox har rettigheder til. Tidligere på året blev der dog sendt mere end to tusinde breve afsted på vegne af andre distributører, og i sidste måned blev to mænd fra Fyn sigtet for at drive hjemmesider, der instruerede i, hvordan man brugte Popcorn Time.

Så det ser ud til, at jagten nu for alvor er ved at gå ind, og at livet som Popcorn Time-bruger vil blive mere usikkert fremover.

Annonce

Jyske Bank

IT Category Manager

Midtjylland

Paychex Europe

Team Lead for Support

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Midtjylland

Annonceindlæg fra Admin By Request

Sikkerhedspolitikken skal følge brugeren - ikke virksomhedens firewall

Med det nye produkt - Web Access Management - vil danske Admin By Request flytte IT-sikkerheden frem i processen.

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S