Slip for dårlig iPhone-lyd

Disse Fidelio on-ear er et af de første headsets, der er tilpasset iPhone, så de i stedet for at bruge jackstikket sættes i lightningstikket. Det giver den fordel, at Philips sørger for, at den digitale analoge konvertering sker i hørebøfferne fremfor telefonen, da der i hovedtelefonen er indbygget 24-bit DAC og forstærker.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Carsten Sørensen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Hvis du har en nyere iPhone/iPod/iPad med lightningstik og elsker musik, er der godt nyt. Disse Fidelio on-ear er et af de første headsets, der er tilpasset iPhone, så de i stedet for at bruge jackstikket sættes i lightningstikket. Det giver den fordel, at Philips sørger for, at den digitale analoge konvertering (DAC) sker i hørebøfferne fremfor telefonen, da der i hovedtelefonen er indbygget 24-bit DAC og forstærker.

Det skulle reducere støj, crosstalk m.m., og når man lytter til Fidelio M2L, er konklusionen da også, at lyden er helt klar og flot. Der var en dejlig overskudsagtig lyd med fin top og en god bas. Bassen er boostet lidt, men uden at være så voldsom, som man oplever ved mange andre hovedtelefoner – men som alligevel er noget nogle måske vil savne. Selve hovedtelefonen er desuden lækkert designet og udstråler kvalitet.

Ørekopperne er af on-ear-typen og sidder godt på ørerne uden at lukke for meget musik ud, der kan genere din sidemand. Der er volumenkontrol på ørekoppen, men desværre er der ingen mikrofon på ledningen, så du kan ikke bruge den til mobilsamtaler. Prisen er nok en af de største hurdler ved at købe dette headset, men ikke mere end andre sæt i samme klasse.

Philips Fidelio findes også i en M2-version med jackstik i stedet for lightning-stikket.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job