Slip for dårlig iPhone-lyd

Disse Fidelio on-ear er et af de første headsets, der er tilpasset iPhone, så de i stedet for at bruge jackstikket sættes i lightningstikket. Det giver den fordel, at Philips sørger for, at den digitale analoge konvertering sker i hørebøfferne fremfor telefonen, da der i hovedtelefonen er indbygget 24-bit DAC og forstærker.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Carsten Sørensen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Hvis du har en nyere iPhone/iPod/iPad med lightningstik og elsker musik, er der godt nyt. Disse Fidelio on-ear er et af de første headsets, der er tilpasset iPhone, så de i stedet for at bruge jackstikket sættes i lightningstikket. Det giver den fordel, at Philips sørger for, at den digitale analoge konvertering (DAC) sker i hørebøfferne fremfor telefonen, da der i hovedtelefonen er indbygget 24-bit DAC og forstærker.

Det skulle reducere støj, crosstalk m.m., og når man lytter til Fidelio M2L, er konklusionen da også, at lyden er helt klar og flot. Der var en dejlig overskudsagtig lyd med fin top og en god bas. Bassen er boostet lidt, men uden at være så voldsom, som man oplever ved mange andre hovedtelefoner – men som alligevel er noget nogle måske vil savne. Selve hovedtelefonen er desuden lækkert designet og udstråler kvalitet.

Ørekopperne er af on-ear-typen og sidder godt på ørerne uden at lukke for meget musik ud, der kan genere din sidemand. Der er volumenkontrol på ørekoppen, men desværre er der ingen mikrofon på ledningen, så du kan ikke bruge den til mobilsamtaler. Prisen er nok en af de største hurdler ved at købe dette headset, men ikke mere end andre sæt i samme klasse.

Philips Fidelio findes også i en M2-version med jackstik i stedet for lightning-stikket.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos