Slip for dårlig iPhone-lyd

Disse Fidelio on-ear er et af de første headsets, der er tilpasset iPhone, så de i stedet for at bruge jackstikket sættes i lightningstikket. Det giver den fordel, at Philips sørger for, at den digitale analoge konvertering sker i hørebøfferne fremfor telefonen, da der i hovedtelefonen er indbygget 24-bit DAC og forstærker.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Carsten Sørensen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Hvis du har en nyere iPhone/iPod/iPad med lightningstik og elsker musik, er der godt nyt. Disse Fidelio on-ear er et af de første headsets, der er tilpasset iPhone, så de i stedet for at bruge jackstikket sættes i lightningstikket. Det giver den fordel, at Philips sørger for, at den digitale analoge konvertering (DAC) sker i hørebøfferne fremfor telefonen, da der i hovedtelefonen er indbygget 24-bit DAC og forstærker.

Det skulle reducere støj, crosstalk m.m., og når man lytter til Fidelio M2L, er konklusionen da også, at lyden er helt klar og flot. Der var en dejlig overskudsagtig lyd med fin top og en god bas. Bassen er boostet lidt, men uden at være så voldsom, som man oplever ved mange andre hovedtelefoner – men som alligevel er noget nogle måske vil savne. Selve hovedtelefonen er desuden lækkert designet og udstråler kvalitet.

Ørekopperne er af on-ear-typen og sidder godt på ørerne uden at lukke for meget musik ud, der kan genere din sidemand. Der er volumenkontrol på ørekoppen, men desværre er der ingen mikrofon på ledningen, så du kan ikke bruge den til mobilsamtaler. Prisen er nok en af de største hurdler ved at købe dette headset, men ikke mere end andre sæt i samme klasse.

Philips Fidelio findes også i en M2-version med jackstik i stedet for lightning-stikket.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København

    Executive Conversations: Kina, Trump og AI-ledelse

    Kina, USA og AI flytter magt og markeder. Geopolitik rammer leverandørkæder, chips, data og standarder. Lær at koble global risiko med konkret it-ledelse. Få styr på governance, sikkerhed og compliance i AI. Deltag og styrk din handlekraft.

    Infrastruktur | København

    Cloud & infrastruktur 2026: AI, afhængighed og digital handlefrihed

    Cloud er strategisk infrastruktur og fundament for AI, drift og innovation. Geopolitik og regulering ændrer leverandørvalg og dataplacering. Computerworld samler beslutningstagere om afhængighed, europæiske alternativer og digital handlefrihed.

    Digital transformation | Aarhus C

    Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job