Hvor lang spilletid har dine film

Med programmet kan du se spilletid for den enkelte film, alle dine film samlet set og du kan adgang til informationer om disse.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Carsten Sørensen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

PlayTime er et lille program til Windows, der blev skabt med det formål hurtigt at beregne den samlede spilletid for film og musik fra en liste. Programmet, der virker på Windows XP til og med i hvert fald Windows 8.1, har siden udviklet sig til at være en omfattende frontend til Media-Info-programmet, der i sig selv leverer tags og teknisk info til film og musik.

Man åbner de filer, man ønsker at få oplyst spilletid og de andre informationer om i PlayTime, eller trækker dem ind i programmets hovedvindue via drag & drop. Programmet understøtter en lang række video og audio formater. Det er sikkert lettes at finde programmet blandt siden mange småprogrammer ved at vælge software i menuen til højre, det lister websiden software op alfabetisk.

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura