Ny streaming-tjeneste til de mindste

Med Kiidio kan man streame specielt udvalgt børnemusik og spændende lydbøger i et børnevenligt univers, som gør det nemt at afspille favoritterne - helt uden hjælp fra mor og far.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Med Kiidio kan man streame specielt udvalgt børnemusik og spændende lydbøger i et børnevenligt univers, som gør det nemt at afspille favoritterne - helt uden hjælp fra mor og far.

”Lille Peter, nu skal mor nok sætte musik på anlægget”. Sådan foregår det i langt de fleste hjem, men det skal være slut nu. Med lanceringen af Kiidio, der er ny form for streaming-tjeneste til børn i alderen 2-5 år, bliver det nemt for de mindste selv at spille deres favoritsange, uden at mor og far behøver hjælpe til. Et intuitivt design giver mulighed for nemt at søge, vælge og afspille sange.

Med Kiidio kan forældre med god samvittighed overlade deres smartphone eller tablet til familiens yngste, uden at de ender med at sidde passivt foran en skærm i flere timer.

"I dag er selv de helt små børn blevet hajer til smartphones og tablets, og vi ser det derfor som naturligt at sørge for, at vores indhold er tilgængeligt i børnehøjde. Det er også vigtigt for os, at vi er med til at underbygge det fantastiske, som musik kan; nemlig skabe glæde og lyst til bevægelse og dans samt fordybelse", siger chefen for Production i Universal Music, Nicoline Tardini, der selv er mor til to og står bag idéen til Kiidio.

Børn kan også være DJs

Kiidio fungerer som en app til iPhone, iPad og Android, og løsningen er blevet til i et samarbejde mellem Universal Music og Spotify. Alle med et Spotify Premium-abonnement kan streame specielt udvalgt børnemusik fra Spotify direkte gennem Kiidio-appen.

"Universet i Kiidio er farverigt og børnevenligt, så børn helt ned i toårsalderen kan nemt finde og afspille deres egne favoritsange. Samtidig har vi også gjort det muligt at streame kendte lydbøger. Vi ved, at musik, og historiefortællinger er noget, de fleste børn holder af. Det har vi forenet i et univers, der er skabt på børnenes egne præmisser", siger Nicoline Tardini.

Kiidio kan downloades gratis i AppStore og Google Play nu.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

Ahmed Yasin Mohammed Hassan

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

Huy Duc Nguyen

Norriq Danmark A/S

Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

Morten Plannthin Lund

Industriens Pension

Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Anders Kirk Madsen som Tech Lead. Anders skal især beskæftige sig med at hjælpe Signiflys offentlige og private kunder med at styrke forretningen gennem teknisk solide løsninger. Anders kommer fra en stilling som Business Architect hos SOS International. Nyt job