Test: Synology DiskStation DS715

Generelt er ydelsen god, og der er de løsninger, der ofte er brug for.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Carsten Sørensen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Synology DiskStation DS715 er en 2-bay NAS, som ifølge Synology er beregnet til såvel hjemmebrugere samt til arbejdsgrupper på kontoret. Grænserne er altid lidt flydene for NAS, det er et spørgsmål, om NAS’en har de features, der kræves af virksomheden. Her er DiskStation DS715 udstyret med en hel række features.

NAS’en, der ellers har en masse indbygget funktionalitet, er mest beregnet til mindre grupper, og det er således også testens eneste NAS, der ikke understøtter et af de kendte virtualiseringsmiljøer. Samtidig understøtter den ikke så mange SCSI-targets, som de andre deltagere gør.

NAS der fremstår lidt anonymt sort i sort, men bag det ydre gemmer der sig en række spændende features og et farverigt operativ-system der er et af de bedste på markedet.

Synology DS715 har til gengæld mange andre kvaliteter, herunder en hardwarekrypteringsmotor. Det skulle gøre, at NAS’en med krypterede drev, skulle være nærmest lige så hurtig som med ukrypterede drev, hvilket ellers ikke er normalt.

Det anvendte DSM 5.2 operativsystem er et andet stort plus, operativsystemerne udvikles hele tiden, men DSM er stadig et af de allerbedste operativsystemer til NAS. Administrationen er ligetil, blandt andet kan der automatisk oprettes en 'home'-mappe til hver oprettet bruger.

Som alle de andre deltagere tilbydes der cloud-løsninger, de er – som kendt for Synology – lette at anvende og opsætte. NAS’en understøtter også alle mulige miljøer og kan fungere på tværs af flere platforme.

Synologys centrale styringscenter CMS gør det muligt at administrere alle ens Synology NAS fra en centralt placeret NAS.

DS715 har også en del forskellige serverfunktionaliteter indbygget, så den kan overtage en bred vifte af funktioner. Der er tale om en meget brugervenlig NAS med mange anvendelsesmuligheder.

DS715 klarer sig meget godt i hastighedsmålingerne, den ligger blandt de bedste i hovedparten af målingerne. I random operationer ved queue depth på 32, er den lidt efter de to bedste. Desuden så halter den langt efter ved 32 GB datatesten ved random skrivning. Men det samlede billede er meget positivt.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S