Gigantisk alt-i-en-pc med buet skærm

Du får 34 buede skærmtommer på HPs gigantiske Envy AiO-pc, som har indbyggede B&O-højttalere.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

At man skal gå på kompromis, når man vælger en alt-i-en-pc er ikke nødvendigvis helt sandt. HP viser i hvert fald at du kan være temmelig velkørende med en

Producenten er klar med nye Envy-AiO-pc’er. Der er modeller på 23,8" og 27", men den mest interessante er uden tvivl den store 34"-model, som her buet skærm. Opløsningen er WQHD+ og skærmen er farvecertificeret af Technicolor, så uanset om du ser film, redigerer billeder eller shopper online, gengives farverne præcist.

På fronten er seks højtalere, heraf to diskanthøjtalere med lyd leveret af Bang & Olufsen.

Kræfterne kommer fra 6. generations Intel Core i5- eller i7-processor, og hvis den integrerede grafik ikke er nok, kan man vælge et Nvidia GeForce 960A-grafikkort. Du kan få 8 GB eller 16 GB ram, og som lager er der mulighed for at vælge en 128 GB SSD, suppleret med op til 2 TB traditionel harddisk.

Den nye Envy AiO-pc Intel har også et RealSense-kamera, så Windows Hello kan bruges til ansigtsgodkendelse. I stedet for at skrive adgangskoder kan du tildele profiler for hvert medlem af familien. Intel RealSense Camera giver desuden mulighed for video, 3D-optagelse, og for at interagere med pc’en via bevægelsesstyring.

Der er HDMI In og HDMI Out samt to USB 3.0-porte og en 3 i 1-mediekortlæser, placeret på skærmkanten med hurtig adgang forfra. Bagpå er der placeret to USB 2.0- og to USB 3.0-porte samt LAN-stik.

13 ” HP Envy Curved All-in-One forventes at være tilgængelig i Danmark i november til en startpris på 19.999 kr.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job