Gigantisk alt-i-en-pc med buet skærm

Du får 34 buede skærmtommer på HPs gigantiske Envy AiO-pc, som har indbyggede B&O-højttalere.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

At man skal gå på kompromis, når man vælger en alt-i-en-pc er ikke nødvendigvis helt sandt. HP viser i hvert fald at du kan være temmelig velkørende med en

Producenten er klar med nye Envy-AiO-pc’er. Der er modeller på 23,8" og 27", men den mest interessante er uden tvivl den store 34"-model, som her buet skærm. Opløsningen er WQHD+ og skærmen er farvecertificeret af Technicolor, så uanset om du ser film, redigerer billeder eller shopper online, gengives farverne præcist.

På fronten er seks højtalere, heraf to diskanthøjtalere med lyd leveret af Bang & Olufsen.

Kræfterne kommer fra 6. generations Intel Core i5- eller i7-processor, og hvis den integrerede grafik ikke er nok, kan man vælge et Nvidia GeForce 960A-grafikkort. Du kan få 8 GB eller 16 GB ram, og som lager er der mulighed for at vælge en 128 GB SSD, suppleret med op til 2 TB traditionel harddisk.

Den nye Envy AiO-pc Intel har også et RealSense-kamera, så Windows Hello kan bruges til ansigtsgodkendelse. I stedet for at skrive adgangskoder kan du tildele profiler for hvert medlem af familien. Intel RealSense Camera giver desuden mulighed for video, 3D-optagelse, og for at interagere med pc’en via bevægelsesstyring.

Der er HDMI In og HDMI Out samt to USB 3.0-porte og en 3 i 1-mediekortlæser, placeret på skærmkanten med hurtig adgang forfra. Bagpå er der placeret to USB 2.0- og to USB 3.0-porte samt LAN-stik.

13 ” HP Envy Curved All-in-One forventes at være tilgængelig i Danmark i november til en startpris på 19.999 kr.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Charlottenlund

    Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

    Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job