Gigantisk alt-i-en-pc med buet skærm

Du får 34 buede skærmtommer på HPs gigantiske Envy AiO-pc, som har indbyggede B&O-højttalere.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

At man skal gå på kompromis, når man vælger en alt-i-en-pc er ikke nødvendigvis helt sandt. HP viser i hvert fald at du kan være temmelig velkørende med en

Producenten er klar med nye Envy-AiO-pc’er. Der er modeller på 23,8" og 27", men den mest interessante er uden tvivl den store 34"-model, som her buet skærm. Opløsningen er WQHD+ og skærmen er farvecertificeret af Technicolor, så uanset om du ser film, redigerer billeder eller shopper online, gengives farverne præcist.

På fronten er seks højtalere, heraf to diskanthøjtalere med lyd leveret af Bang & Olufsen.

Kræfterne kommer fra 6. generations Intel Core i5- eller i7-processor, og hvis den integrerede grafik ikke er nok, kan man vælge et Nvidia GeForce 960A-grafikkort. Du kan få 8 GB eller 16 GB ram, og som lager er der mulighed for at vælge en 128 GB SSD, suppleret med op til 2 TB traditionel harddisk.

Den nye Envy AiO-pc Intel har også et RealSense-kamera, så Windows Hello kan bruges til ansigtsgodkendelse. I stedet for at skrive adgangskoder kan du tildele profiler for hvert medlem af familien. Intel RealSense Camera giver desuden mulighed for video, 3D-optagelse, og for at interagere med pc’en via bevægelsesstyring.

Der er HDMI In og HDMI Out samt to USB 3.0-porte og en 3 i 1-mediekortlæser, placeret på skærmkanten med hurtig adgang forfra. Bagpå er der placeret to USB 2.0- og to USB 3.0-porte samt LAN-stik.

13 ” HP Envy Curved All-in-One forventes at være tilgængelig i Danmark i november til en startpris på 19.999 kr.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    IGNITE Graduate Program 2026

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Midtjylland

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Digital transformation | København

    Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

    Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

    Infrastruktur | København

    Cloud & infrastruktur 2026: AI, afhængighed og digital handlefrihed

    Cloud er strategisk infrastruktur og fundament for AI, drift og innovation. Geopolitik og regulering ændrer leverandørvalg og dataplacering. Computerworld samler beslutningstagere om afhængighed, europæiske alternativer og digital handlefrihed.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS