Test: Netgear ReadyNAS 312 RN31200-100EUS

ReadyNAS er en velbygget NAS med essentielle teknologier og ikke så meget pjat udenom.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Netgear ReadyNAS 312 er en 2-bay NAS, der fra Netgears side klart er positioneret i forretningssegmentet. Den er på sit felt også testens mest målrettede NAS, hvor man ikke er i tvivl om, at det tilstænkte segment er virksomheder. NAS’en drives af en Intel Atom dual core-processor, og der er 2 GB ram til rådighed.

Operativsystemet er nydeligt og overskueligt, men det virker mere minimalistisk og knapt så poleret som hos de andre tre deltagere. Der er dog eksempelvis adgang til meget praktiske grafer over forskellige aspekter af NAS’ens status.

Noget andet er, at Netgear i høj grad anvender properitære teknologier, herunder deres X-Raid2 raid-opsætning, der er fejltolerant.

Et andet plus, som specielt virksomhedsbrugere vil nyde, er, at systemet automatisk kan tage snapshots af systemet med ned til 1 times mellemrum, hvilket gør det letere at genetablere data, der måtte være gået tabt.

ReadyNAS 312 understøtter også virtualiseringsmiljøer, og der er indbyggede cloud-løsninger i form af ReadyCLOUD, der blandt andet omfatter backup af data i skyen. Det er i den forbindelse også muligt at få en app til ens smartphone med mere, så at man kan tilgå data, hvor end man er.

ReadyNAS 312 har ikke så stort et udbud af apps, som eksempelvis QNAP og Asustor tilbyder, også her er der tale om en mere 'ren' erhvervs-NAS.

Det er en NAS, der er let at gå til, og blandt andet er det en af to deltagere med værktøjsfri montering af drevene. Der er godt med kernefeatures, men søger man en NAS, der strutter af features, så er der andre NAS her i testen, der er bedre på det punkt.

ReadyNAS 312 er udstyret med testens eneste dual core-processor, det skinner lidt igennem i de sekventielle test. Ved randomtilgang til drevet med en queue depth på 32, ser NAS’en ud til at miste pusten. Her ligger den langt efter de andre deltagere.

ReadyNAS er en velbygget NAS med essentielle teknologier og ikke så meget pjat udenom. Fin ved moderate belastninger.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Nordhavn

SAP Excellence Day 2026

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

Infrastruktur | København

Datacenterstrategi 2026

Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Identity Festival 2026 - Aarhus

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

Arjuna Enait

Idura

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

Lasse Fletcher

inciro K/S