Test: Netgear ReadyNAS 312 RN31200-100EUS

ReadyNAS er en velbygget NAS med essentielle teknologier og ikke så meget pjat udenom.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Netgear ReadyNAS 312 er en 2-bay NAS, der fra Netgears side klart er positioneret i forretningssegmentet. Den er på sit felt også testens mest målrettede NAS, hvor man ikke er i tvivl om, at det tilstænkte segment er virksomheder. NAS’en drives af en Intel Atom dual core-processor, og der er 2 GB ram til rådighed.

Operativsystemet er nydeligt og overskueligt, men det virker mere minimalistisk og knapt så poleret som hos de andre tre deltagere. Der er dog eksempelvis adgang til meget praktiske grafer over forskellige aspekter af NAS’ens status.

Noget andet er, at Netgear i høj grad anvender properitære teknologier, herunder deres X-Raid2 raid-opsætning, der er fejltolerant.

Et andet plus, som specielt virksomhedsbrugere vil nyde, er, at systemet automatisk kan tage snapshots af systemet med ned til 1 times mellemrum, hvilket gør det letere at genetablere data, der måtte være gået tabt.

ReadyNAS 312 understøtter også virtualiseringsmiljøer, og der er indbyggede cloud-løsninger i form af ReadyCLOUD, der blandt andet omfatter backup af data i skyen. Det er i den forbindelse også muligt at få en app til ens smartphone med mere, så at man kan tilgå data, hvor end man er.

ReadyNAS 312 har ikke så stort et udbud af apps, som eksempelvis QNAP og Asustor tilbyder, også her er der tale om en mere 'ren' erhvervs-NAS.

Det er en NAS, der er let at gå til, og blandt andet er det en af to deltagere med værktøjsfri montering af drevene. Der er godt med kernefeatures, men søger man en NAS, der strutter af features, så er der andre NAS her i testen, der er bedre på det punkt.

ReadyNAS 312 er udstyret med testens eneste dual core-processor, det skinner lidt igennem i de sekventielle test. Ved randomtilgang til drevet med en queue depth på 32, ser NAS’en ud til at miste pusten. Her ligger den langt efter de andre deltagere.

ReadyNAS er en velbygget NAS med essentielle teknologier og ikke så meget pjat udenom. Fin ved moderate belastninger.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Vil du være med til at opbygge og udvikle Forsvarets dronekapacitet?

    Københavnsområdet

    Banedanmark

    Cyber Risk Analyst

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura