Test: Netgear ReadyNAS 312 RN31200-100EUS

ReadyNAS er en velbygget NAS med essentielle teknologier og ikke så meget pjat udenom.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Netgear ReadyNAS 312 er en 2-bay NAS, der fra Netgears side klart er positioneret i forretningssegmentet. Den er på sit felt også testens mest målrettede NAS, hvor man ikke er i tvivl om, at det tilstænkte segment er virksomheder. NAS’en drives af en Intel Atom dual core-processor, og der er 2 GB ram til rådighed.

Operativsystemet er nydeligt og overskueligt, men det virker mere minimalistisk og knapt så poleret som hos de andre tre deltagere. Der er dog eksempelvis adgang til meget praktiske grafer over forskellige aspekter af NAS’ens status.

Noget andet er, at Netgear i høj grad anvender properitære teknologier, herunder deres X-Raid2 raid-opsætning, der er fejltolerant.

Et andet plus, som specielt virksomhedsbrugere vil nyde, er, at systemet automatisk kan tage snapshots af systemet med ned til 1 times mellemrum, hvilket gør det letere at genetablere data, der måtte være gået tabt.

ReadyNAS 312 understøtter også virtualiseringsmiljøer, og der er indbyggede cloud-løsninger i form af ReadyCLOUD, der blandt andet omfatter backup af data i skyen. Det er i den forbindelse også muligt at få en app til ens smartphone med mere, så at man kan tilgå data, hvor end man er.

ReadyNAS 312 har ikke så stort et udbud af apps, som eksempelvis QNAP og Asustor tilbyder, også her er der tale om en mere 'ren' erhvervs-NAS.

Det er en NAS, der er let at gå til, og blandt andet er det en af to deltagere med værktøjsfri montering af drevene. Der er godt med kernefeatures, men søger man en NAS, der strutter af features, så er der andre NAS her i testen, der er bedre på det punkt.

ReadyNAS 312 er udstyret med testens eneste dual core-processor, det skinner lidt igennem i de sekventielle test. Ved randomtilgang til drevet med en queue depth på 32, ser NAS’en ud til at miste pusten. Her ligger den langt efter de andre deltagere.

ReadyNAS er en velbygget NAS med essentielle teknologier og ikke så meget pjat udenom. Fin ved moderate belastninger.

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Senior specialister (DevSecOps) til Forsvarets nye Digitale Backbone

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Senior SAP Architect

    Københavnsområdet

    Event: Platform X 2027: AI, skalering og vækst

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    22. april 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S