Test: Netgear ReadyNAS 312 RN31200-100EUS

ReadyNAS er en velbygget NAS med essentielle teknologier og ikke så meget pjat udenom.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Netgear ReadyNAS 312 er en 2-bay NAS, der fra Netgears side klart er positioneret i forretningssegmentet. Den er på sit felt også testens mest målrettede NAS, hvor man ikke er i tvivl om, at det tilstænkte segment er virksomheder. NAS’en drives af en Intel Atom dual core-processor, og der er 2 GB ram til rådighed.

Operativsystemet er nydeligt og overskueligt, men det virker mere minimalistisk og knapt så poleret som hos de andre tre deltagere. Der er dog eksempelvis adgang til meget praktiske grafer over forskellige aspekter af NAS’ens status.

Noget andet er, at Netgear i høj grad anvender properitære teknologier, herunder deres X-Raid2 raid-opsætning, der er fejltolerant.

Et andet plus, som specielt virksomhedsbrugere vil nyde, er, at systemet automatisk kan tage snapshots af systemet med ned til 1 times mellemrum, hvilket gør det letere at genetablere data, der måtte være gået tabt.

ReadyNAS 312 understøtter også virtualiseringsmiljøer, og der er indbyggede cloud-løsninger i form af ReadyCLOUD, der blandt andet omfatter backup af data i skyen. Det er i den forbindelse også muligt at få en app til ens smartphone med mere, så at man kan tilgå data, hvor end man er.

ReadyNAS 312 har ikke så stort et udbud af apps, som eksempelvis QNAP og Asustor tilbyder, også her er der tale om en mere 'ren' erhvervs-NAS.

Det er en NAS, der er let at gå til, og blandt andet er det en af to deltagere med værktøjsfri montering af drevene. Der er godt med kernefeatures, men søger man en NAS, der strutter af features, så er der andre NAS her i testen, der er bedre på det punkt.

ReadyNAS 312 er udstyret med testens eneste dual core-processor, det skinner lidt igennem i de sekventielle test. Ved randomtilgang til drevet med en queue depth på 32, ser NAS’en ud til at miste pusten. Her ligger den langt efter de andre deltagere.

ReadyNAS er en velbygget NAS med essentielle teknologier og ikke så meget pjat udenom. Fin ved moderate belastninger.

Banedanmark

License Manager - Genopslag

Københavnsområdet

Ringkjøbing Landbobank – Nordjyske Bank

Forretningsudvikler til procesoptimering

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Souschef til Informations- og kommunikationsteknologi i Cyberdivisionen Hvidovre

Københavnsområdet

Annonceindlæg tema

Forsvar & beredskab

Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S