Lenovo klar med to nye topmodeller i Yoga-serien

Yoga 900 og Yoga 900 Home er førsteklasses bærbare computere spækket med kraft, fleksibilitet og høj underholdningsværdi.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Lenovo præsenterer nu næste generation af deres forbrugercomputere i Yoga-serien - Lenovo Yoga 900 og Yoga Home 900.

Yoga 900 er efterfølgeren til den populære hybrid-pc, Yoga 3 Pro. Man får en tynd (14,9 mm), let (1,29kg) og kraftfuld bærbar med Intels nyeste sjette generations Core i7-processor. Yoga 900 har en 13,3” IPS-skærm i QHD+-opløsning på 3200 x 1800 pixels, JBL højttalere og Dolby Audio® Premium-lyd. Den har naturligvis også det unikke, fleksible hængseldesign af 800 stykker stål og aluminium, som er kendt fra forgængeren.

I Yoga 900 er hængslet forbedret, så den endnu nemmere kan vendes og foldes og bruges i fire forskellige tilstande (laptop, stand, tent og tablet). Batteritiden på Yoga 900 er op til 50 procent længere end den forrige models.

Yoga Home 900 er den seneste udgave af Lenovos innovative Horizon-computere. Yoga Home 900 er en ny 27” bærbar alt-i-en-computer, som udfordrer forestillingen om en stationær computer til hjemmet. Den bærbare alt-i-en-computer kommer med Intels femte generations Core i7-processor, valgfri Nvidia GeForce 940A-grafik, Windows 10 og op til tre timers batteritid. Derudover har den en forbedret Aura 3.0-brugerflade, touch-funktion og hundreder af nye applikationer til underholdning og læring for hele familien.

• Lenovo Yoga 900 kommer i tre farver: orange, platinsølv og champagneguld. Den er tilgængelig fra slutningen af oktober til en forventet udsalgspris fra 9.700 kroner inkl. moms.
• Lenovo Yoga Home 900 er tilgængelig fra december til en forventet udsalgspris fra 11.200 kroner inkl. moms.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København Ø

    Digital Innovation & Transformation Summit 2026

    Få indsigt i aktuelle digitale trends, lær af andres erfaringer med store transformationer og drøft fremtidens forandringer med ligesindede.

    Digital transformation | Aarhus C

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: Fra databeskyttelse til dataindsigt

    Få kort og fokuseret overblik over, hvordan du optimerer resiliens og gendannelse af kritiske informationer samt sikrer forretningens funktion, når cyberangrebet rammer.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

    Per Claus Henriksen

    Alcadon ApS

    Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

    Morten Plannthin Lund

    Industriens Pension

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job