Lenovo klar med to nye topmodeller i Yoga-serien

Yoga 900 og Yoga 900 Home er førsteklasses bærbare computere spækket med kraft, fleksibilitet og høj underholdningsværdi.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Lenovo præsenterer nu næste generation af deres forbrugercomputere i Yoga-serien - Lenovo Yoga 900 og Yoga Home 900.

Yoga 900 er efterfølgeren til den populære hybrid-pc, Yoga 3 Pro. Man får en tynd (14,9 mm), let (1,29kg) og kraftfuld bærbar med Intels nyeste sjette generations Core i7-processor. Yoga 900 har en 13,3” IPS-skærm i QHD+-opløsning på 3200 x 1800 pixels, JBL højttalere og Dolby Audio® Premium-lyd. Den har naturligvis også det unikke, fleksible hængseldesign af 800 stykker stål og aluminium, som er kendt fra forgængeren.

I Yoga 900 er hængslet forbedret, så den endnu nemmere kan vendes og foldes og bruges i fire forskellige tilstande (laptop, stand, tent og tablet). Batteritiden på Yoga 900 er op til 50 procent længere end den forrige models.

Yoga Home 900 er den seneste udgave af Lenovos innovative Horizon-computere. Yoga Home 900 er en ny 27” bærbar alt-i-en-computer, som udfordrer forestillingen om en stationær computer til hjemmet. Den bærbare alt-i-en-computer kommer med Intels femte generations Core i7-processor, valgfri Nvidia GeForce 940A-grafik, Windows 10 og op til tre timers batteritid. Derudover har den en forbedret Aura 3.0-brugerflade, touch-funktion og hundreder af nye applikationer til underholdning og læring for hele familien.

• Lenovo Yoga 900 kommer i tre farver: orange, platinsølv og champagneguld. Den er tilgængelig fra slutningen af oktober til en forventet udsalgspris fra 9.700 kroner inkl. moms.
• Lenovo Yoga Home 900 er tilgængelig fra december til en forventet udsalgspris fra 11.200 kroner inkl. moms.

Navnenyt fra it-Danmark

Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job
IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S

Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

Allan Bo Christiansen

Simple Agency Group A/S

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job