Lenovo klar med to nye topmodeller i Yoga-serien

Yoga 900 og Yoga 900 Home er førsteklasses bærbare computere spækket med kraft, fleksibilitet og høj underholdningsværdi.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Lenovo præsenterer nu næste generation af deres forbrugercomputere i Yoga-serien - Lenovo Yoga 900 og Yoga Home 900.

Yoga 900 er efterfølgeren til den populære hybrid-pc, Yoga 3 Pro. Man får en tynd (14,9 mm), let (1,29kg) og kraftfuld bærbar med Intels nyeste sjette generations Core i7-processor. Yoga 900 har en 13,3” IPS-skærm i QHD+-opløsning på 3200 x 1800 pixels, JBL højttalere og Dolby Audio® Premium-lyd. Den har naturligvis også det unikke, fleksible hængseldesign af 800 stykker stål og aluminium, som er kendt fra forgængeren.

I Yoga 900 er hængslet forbedret, så den endnu nemmere kan vendes og foldes og bruges i fire forskellige tilstande (laptop, stand, tent og tablet). Batteritiden på Yoga 900 er op til 50 procent længere end den forrige models.

Yoga Home 900 er den seneste udgave af Lenovos innovative Horizon-computere. Yoga Home 900 er en ny 27” bærbar alt-i-en-computer, som udfordrer forestillingen om en stationær computer til hjemmet. Den bærbare alt-i-en-computer kommer med Intels femte generations Core i7-processor, valgfri Nvidia GeForce 940A-grafik, Windows 10 og op til tre timers batteritid. Derudover har den en forbedret Aura 3.0-brugerflade, touch-funktion og hundreder af nye applikationer til underholdning og læring for hele familien.

• Lenovo Yoga 900 kommer i tre farver: orange, platinsølv og champagneguld. Den er tilgængelig fra slutningen af oktober til en forventet udsalgspris fra 9.700 kroner inkl. moms.
• Lenovo Yoga Home 900 er tilgængelig fra december til en forventet udsalgspris fra 11.200 kroner inkl. moms.

Annonceindlæg fra DE-CIX

Enhver strategi for applikationsmodernisering bør tage netværket med fra start

Modernisering af ældre on-premise-applikationer til cloud-løsninger er en topprioritet for virksomheder globalt.

Navnenyt fra it-Danmark

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

Lasse Fletcher

inciro K/S

Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

Susanne Sønderskov

Sourcing IT