Lenovo klar med to nye topmodeller i Yoga-serien

Yoga 900 og Yoga 900 Home er førsteklasses bærbare computere spækket med kraft, fleksibilitet og høj underholdningsværdi.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Lenovo præsenterer nu næste generation af deres forbrugercomputere i Yoga-serien - Lenovo Yoga 900 og Yoga Home 900.

Yoga 900 er efterfølgeren til den populære hybrid-pc, Yoga 3 Pro. Man får en tynd (14,9 mm), let (1,29kg) og kraftfuld bærbar med Intels nyeste sjette generations Core i7-processor. Yoga 900 har en 13,3” IPS-skærm i QHD+-opløsning på 3200 x 1800 pixels, JBL højttalere og Dolby Audio® Premium-lyd. Den har naturligvis også det unikke, fleksible hængseldesign af 800 stykker stål og aluminium, som er kendt fra forgængeren.

I Yoga 900 er hængslet forbedret, så den endnu nemmere kan vendes og foldes og bruges i fire forskellige tilstande (laptop, stand, tent og tablet). Batteritiden på Yoga 900 er op til 50 procent længere end den forrige models.

Yoga Home 900 er den seneste udgave af Lenovos innovative Horizon-computere. Yoga Home 900 er en ny 27” bærbar alt-i-en-computer, som udfordrer forestillingen om en stationær computer til hjemmet. Den bærbare alt-i-en-computer kommer med Intels femte generations Core i7-processor, valgfri Nvidia GeForce 940A-grafik, Windows 10 og op til tre timers batteritid. Derudover har den en forbedret Aura 3.0-brugerflade, touch-funktion og hundreder af nye applikationer til underholdning og læring for hele familien.

• Lenovo Yoga 900 kommer i tre farver: orange, platinsølv og champagneguld. Den er tilgængelig fra slutningen af oktober til en forventet udsalgspris fra 9.700 kroner inkl. moms.
• Lenovo Yoga Home 900 er tilgængelig fra december til en forventet udsalgspris fra 11.200 kroner inkl. moms.

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Nordjylland

Shure Scandinavia A/S

Senior DevOps Developer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Managing Architect

Nordjylland

Netcompany A/S

Erfaren databasespecialist

Nordjylland

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | København Ø

People Tech 2025 – hvor HR møder IT

Deltag og oplev, hvordan People Tech 2025 kan gøre HR til en nøglespiller i fremtidens forretningsstrategi.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Hybrid og cloud – sikre og strategiske it-valg i en ustabil verden

Eksklusive danske digitale ledere mødes til rundbordssamtale om balancen mellem fart, sikkerhed og compliance. Hør hvordan CIO’er bygger robuste hybrid cloud-strategier, der skaber reel forretningsværdi og styrker modstandskraften.

Sikkerhed | København

Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

Laura Bøjer

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

Niels Bjørndal Nygaard

Norriq Danmark A/S

Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil