Slut din skærm i USB-stikket

Du behøver ikke længere et grafikkort for at koble en ekstra skærm til computeren. Med Sandbergs nye adapter, kan du koble den direkte i USB-porten.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Du behøver ikke længere et grafikkort for at koble en ekstra skærm til computeren. Med Sandbergs nye adapter, kan du koble den direkte i USB-porten

Det er en kendt sag, at man skal åbne computeren og putte et grafikkort mere i, hvis man vil tilslutte flere skærme til den.

Det har Sandberg lavet om på. USB 3.0 standarden har så høj kapacitet, at det nu er muligt at lave et eksternt grafikkort, som bare skal i USB 3.0 stikket, og herefter kan producere kanonflot output på en HDMI- eller VGA-skærm i Full HD kvalitet 1080p.

Erling Hoff Petersen, salgsdirektør hos Sandberg A/S, siger: "Det har ligget os meget på sinde at skabe nogle produkter, der leverer resultater som forbrugerne vil blive fornøjede over, og det har ikke været muligt med de tidligere USB standarder. Teknologien er nu kommet til et punkt, hvor et eksternt grafikkort af en god kvalitet kan performe på niveau med et tilsvarende internt grafikkort."

Direktøren fortsætter: "Jeg kan jo lige så godt sige med det samme, at de to løsninger fra Sandberg ikke er markedets billigste. Det er fordi vi har bygget dem over et amerikansk chipset fra Displaylink, som har en helt fantastisk ydelse. Vi har afprøvet flere kinesiske chipsets, men kan ikke få dem til at yde på det niveau, som man forventer af et Sandberg produkt."

Så hvis du har en USB 3.0 port i din computer og gerne vil tilslutte en ekstra skærm, kan det altså være Sandbergs adaptere du skal kaste dig over, hvis priserne ikke skræmmer dig. Et enkelt kabel koster nemlig 549 kroner.

Annonceindlæg fra Computerworld

AI skal frigøre tid og skabe nærvær i samtalen med borgeren

Flere kommuner går nu i gang med at bruge AI-understøttet dokumentation. Målet er, at sagsbehandlere skal bruge mindre tid på referater og registrering – og mere tid på nærvær i mødet med borgeren.

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job