Slut din skærm i USB-stikket

Du behøver ikke længere et grafikkort for at koble en ekstra skærm til computeren. Med Sandbergs nye adapter, kan du koble den direkte i USB-porten.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Du behøver ikke længere et grafikkort for at koble en ekstra skærm til computeren. Med Sandbergs nye adapter, kan du koble den direkte i USB-porten

Det er en kendt sag, at man skal åbne computeren og putte et grafikkort mere i, hvis man vil tilslutte flere skærme til den.

Det har Sandberg lavet om på. USB 3.0 standarden har så høj kapacitet, at det nu er muligt at lave et eksternt grafikkort, som bare skal i USB 3.0 stikket, og herefter kan producere kanonflot output på en HDMI- eller VGA-skærm i Full HD kvalitet 1080p.

Erling Hoff Petersen, salgsdirektør hos Sandberg A/S, siger: "Det har ligget os meget på sinde at skabe nogle produkter, der leverer resultater som forbrugerne vil blive fornøjede over, og det har ikke været muligt med de tidligere USB standarder. Teknologien er nu kommet til et punkt, hvor et eksternt grafikkort af en god kvalitet kan performe på niveau med et tilsvarende internt grafikkort."

Direktøren fortsætter: "Jeg kan jo lige så godt sige med det samme, at de to løsninger fra Sandberg ikke er markedets billigste. Det er fordi vi har bygget dem over et amerikansk chipset fra Displaylink, som har en helt fantastisk ydelse. Vi har afprøvet flere kinesiske chipsets, men kan ikke få dem til at yde på det niveau, som man forventer af et Sandberg produkt."

Så hvis du har en USB 3.0 port i din computer og gerne vil tilslutte en ekstra skærm, kan det altså være Sandbergs adaptere du skal kaste dig over, hvis priserne ikke skræmmer dig. Et enkelt kabel koster nemlig 549 kroner.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura