Digitale indkøb

Shop løs med din enhed både på nettet og i butikken.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Mette Eklund, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Der er efterhånden en stigende del af Danmarks befolkning, der er blevet glad for at sidde foran computeren, tablet eller endda smartphone og foretage dagligdagens indkøb.

Det gælder madindkøb på nemlig.com, Aarstidskasser, elektronik på Wupti.com, FONA.dk, tøj på Boozt, Zalando og utallige andre webshops samt alt fra skruer, kaffe, autostole til kattemad, rejser, biografbilletter og meget mere. Succesen skyldes naturligvis, at du kan handle, når du har tid, du kan sammenligne priser med andre webshops og få det hele bragt til døren eller til dit arbejde – alt sammen fra en hyggelig plads i sofaen, sædet i bussen eller noget tredje.

Mange webbutikker har endda gratis fragt eller gratis over et vist beløb, og hold også gerne øje med butikker, der sender en gratis returseddel med, så du nemt kan bytte de par bukser, der alligevel ikke sad så godt i virkeligheden. Er du i tvivl om, om du skal handle på en webside, kan du ofte få et indtryk på f.eks. www.trustpilot.dk, hvor brugere lægger anmeldelser op om e-handelssteder samt kigge efter, om hjemmesiden har e-mærket, der er en dansk certificeringsordning for webshops.

QM06_indkoeb01

Betal med din mobile enhed
Nu vil mange butikker også gøre det nemmere for dig at betale for dine varer. De sidste par år er der dukket flere betalingsløsninger op, der gør det nemt at betale med ens mobile enhed. Den ene af disse er MobilePay, som er en løsning, der er udviklet af Danske Bank. Det kræver dog ikke, at du er kunde i banken for at bruge løsningen, men du skal blot downloade en app, der kan fås til både Android, iOS og Windows Phone og oprette en bruger.

Den anden konkurrent er Swipp, der har de resterende banker i ryggen, her skal du indtil videre være kunde i en af disse 70 banker, hvis du både vil overføre og modtage penge. Med Swipp downloader du også en fælles Swipp-app. MobilePay har pt. en daglig beløbsgrænse på 5000 kr., mens Swipp lader dig overføre 10.000 kr. om dagen.

Med en app fra MobilePay eller Swipp kan du i flere og flere fysiske butikker landet over såsom Matas, Rema1000, Dansk Supermarked, MacDonalds betale med MobilePay fremfor Dankort, og mange små boder og markeder er begyndt at tage mobilbetaling, så du ikke skal huske at hæve kontanter, når du er disse steder. Du kan endda finde små vejboder på landet, der sælger jordbær og kartofler og som nu også kan tage mobilbetaling i stedet for kolde kontanter i en kagedåse.

Det er dog ikke kun almindelige butikker, der er begyndt at tilbyde mobile betalingsløsninger, men også webshops som FONA.dk, Boozt.com, Matas.dk, Bauhaus.dk, Babysam.dk m.fl. lader dig shoppe på deres webshop og betale via din mobiltelefon.

Udover MobilePay og Swipp, prøver Apple i udlandet at få sat skub i deres Apple Pay-betalingsløsning, mens Google forsøger med Google Wallet.

 

Køb ind fra din gadget med disse lækkerier:

Huawei P8 4G
Slank smartphone
Dine digitale indkøb kan foretages på denne slanke smartphone fra Huawei, der både har en flot 5,2” full HD-skærm og Android 5.0 Lollipop. Der er naturligvis både Wi-Fi, Bluetooth og NFC, så du får alle muligheder for at shoppe løs via mobilen samt betale elektronisk. Der er desuden et kraftigt 13 megapixel kamera, og du kan optage video i 1080p.

Fakta
Produkttype: Smartphone
Skærmstørrelse:
5,2” Full-HD
Styresystem:     
Android 5.0
Kamera: 13 MP

QM06_indkoeb02

Lenovo Yoga Tablet 2 10,1” 16 GB WIFI
Shop fra din tablet
Lækker tablet på 10,1” med Windows 8.1-styresystem, der både giver dig muligheder for at køre de kendte programmer i Office 365 samt downloade masser af andre spændende apps. Der er både Wi-Fi og Bluetooth, så du kan komme på nettet samt tilslutte eksternt udstyr, og der er en særdeles flot batterilevetid på op til 12 timer.

Fakta
Produkttype: Tablet
Skærmstørrelse: 10,1” IPS
Styresystem: Windows 8.1
Kamera: 5 MP + 1,6 MP
Lagerplads: 16 GB

QM06_indkoeb03

Microsoft Surface 3
Multi-maskine
Microsofts Surface 3 er både tynd og let og nem at tage med på farten. Tilslutter du et eksternt tastatur, kan du skrive endnu hurtigere end på skærmen. Da styresystemet er Windows 8.1, får du naturligvis adgang til Microsofts verden af software og apps, og du kan nyde både underholdning og arbejde på din flotte 10,8” skærm.

Fakta
Produkttype: Alt i en
Skærmstørrelse: 10,8
Styresystem: Windows 8.1 64-bit udgave
Kamera: 8 MP + 3,5 MP
Lagerplads: 64 GB

QM06_indkoeb04

SOS International

Cloud Native Architect

Københavnsområdet

Danoffice IT

Netværksarkitekt med kundeflair

Midtjylland

Unik System Design A/S

QA Engineer

Sydjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS