Beyerdynamics Custom One Pro Plus

Beyerdynamics er ikke det brand, man ser mest til herhjemme. Det er faktisk en skam, for det tyske firma har i rigtig mange år været stabil leverandør af yderst vellydende hørebøffer i stilfuldt og solidt design. Det gælder ikke mindst de nye Custom One Pro Plus.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Redaktionen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Beyerdynamics er ikke det brand, man ser mest til herhjemme. Det er faktisk en skam, for det tyske firma har i rigtig mange år været stabil leverandør af yderst vellydende hørebøffer i stilfuldt og solidt design. Det gælder ikke mindst de nye Custom One Pro Plus.

Uden at bryde med det tidløse look, har producenten forsøgt at peppe stilen lidt op, så de får en snert af ungdommelighed. Man kan skifte både headband, ørekopper samt ringene omkring ørekopperne, og med hoved-telefonerne følger en stak klistermærker, som du kan sætte på siderne for at give dem en mere personlig stil. Stokkonservative som vi er, foretrak vi dem dog helt uden klistermærker i deres nøgne sort/røde-look.

To kabler medfølger – et standardkabel med 1/4” jack adapter og et kabel med kontrolknap til at besvare opkald og sætte musik på pause, men desværre ingen volumenkontrol. Der er tale om store over-ear-hørebøffer med dejligt blødt beklædte ørepuder og hovedbøjle.

Komforten er glimrende, også selvom der er anvendt kunststof i stedet for læder. I betragtning af den relativt beskedne pris leverer Custom One Pro Plus en overraskende god lyd. Top og mellemtone står klart og med rigelig luft til detaljerne, mens bunden – som det er kendetegnende for Beyerdynamics hørebøffer – er kæmpestor. Ikke ensbetydende med, at den er pumpet, som hos visse konkurrenter, den rækker bare helt ned i de dybeste registre.

Bliver det for meget, gør en tre-trins-knap på hver ørekop det muligt at justere basniveauet. En glimrende detalje, men uhensigtsmæssigt med to knapper, da det er svært at forestille sig situationer, hvor man vil stille bassen individuelt for hver ørekop.

Annonce

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

22. april 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec