Beyerdynamics Custom One Pro Plus

Beyerdynamics er ikke det brand, man ser mest til herhjemme. Det er faktisk en skam, for det tyske firma har i rigtig mange år været stabil leverandør af yderst vellydende hørebøffer i stilfuldt og solidt design. Det gælder ikke mindst de nye Custom One Pro Plus.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Redaktionen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Beyerdynamics er ikke det brand, man ser mest til herhjemme. Det er faktisk en skam, for det tyske firma har i rigtig mange år været stabil leverandør af yderst vellydende hørebøffer i stilfuldt og solidt design. Det gælder ikke mindst de nye Custom One Pro Plus.

Uden at bryde med det tidløse look, har producenten forsøgt at peppe stilen lidt op, så de får en snert af ungdommelighed. Man kan skifte både headband, ørekopper samt ringene omkring ørekopperne, og med hoved-telefonerne følger en stak klistermærker, som du kan sætte på siderne for at give dem en mere personlig stil. Stokkonservative som vi er, foretrak vi dem dog helt uden klistermærker i deres nøgne sort/røde-look.

To kabler medfølger – et standardkabel med 1/4” jack adapter og et kabel med kontrolknap til at besvare opkald og sætte musik på pause, men desværre ingen volumenkontrol. Der er tale om store over-ear-hørebøffer med dejligt blødt beklædte ørepuder og hovedbøjle.

Komforten er glimrende, også selvom der er anvendt kunststof i stedet for læder. I betragtning af den relativt beskedne pris leverer Custom One Pro Plus en overraskende god lyd. Top og mellemtone står klart og med rigelig luft til detaljerne, mens bunden – som det er kendetegnende for Beyerdynamics hørebøffer – er kæmpestor. Ikke ensbetydende med, at den er pumpet, som hos visse konkurrenter, den rækker bare helt ned i de dybeste registre.

Bliver det for meget, gør en tre-trins-knap på hver ørekop det muligt at justere basniveauet. En glimrende detalje, men uhensigtsmæssigt med to knapper, da det er svært at forestille sig situationer, hvor man vil stille bassen individuelt for hver ørekop.

Annonce

Annonceindlæg fra Barco

Er jeres mødelokaler sikre nok?

Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

Navnenyt fra it-Danmark

Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks