Nu rammer Samsung Gear S2 de danske butikker

Rundt design og en bevægelig ring skal give en unik ur-oplevelsen .

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

I dag kommer Samsung Gear S2 i de danske butikker. Gear S2 er et smartwatch, der har et markant anderledes udtryk end sine forgængere. Gear S2 har et slankt design (11,4 mm), et helt nyt, rundt display og en optimeret brugergrænseflade. Gear S2 har en unik, bevægelig ring rundt om urskiven og en ’hjem’- og ’tilbage’-knap, der gør uret nemt og intuitivt at bruge i alle situationer.

”Smartwatches bliver mere og mere populære, men de har tidligere været kritiseret for at se klodsede ud. Med Gear S2 har vi udviklet et stilrent design, der er mere diskret end tidligere modeller. Den bevægelige ring om urskiven sikrer desuden, at brugervenligheden er i top, hvilket er usædvanligt for så lille en ’gadget’” siger Erik Borgvall produktchef for wearables hos Samsung i Norden.

Med Gear S2 kan du let modtage notifikationer og sende beskeder direkte fra din arm, følge dine træningsmål med den smarte 24-timers aktivitetslog eller downloade nye applikationer, der er tilpasset urets brugergrænseflade. Takket være den skarpe skærm, den kraftfulde processor, IP68 klassificeringen og det nyeste Tizen styresystem er det let at udføre alle slags opgaver på uret. Gear S2 har en batterilevetid på to til tre døgn og lades simpelt op via trådløs opladning. Uret er endda udstyret med NFC, hvilket gør det muligt at benytte funktioner som mobile betalinger og elektroniske nøgler til eksempelvis hjemmet eller hotellet.

”Gear S2 er fuldt kompatibel med andre Android-enheder med en Andriod version 4.4.2 eller senere. Allerede nu findes der omkring 1000 applikationer, der er tilgængelige til Gear S2, fx trænings eller underholdningsapplikationer. Vores mål er, at antallet skal stige til 3000 applikationer inden årets udgang” siger Erik Borgvall.

Et ur til enhver smag

Gear S2 kommer i to versioner: Gear S2 Classic, der med sin sorte urskive og læderrem giver et sofistikeret og tidløst look, og Gear S2, skabt til den aktive type, der vil have et mere sporty og minimalistisk design. Gear S2 versionen kommer i to farver: mørkegrå eller sølv med hvid rem. Urskivens baggrund og rem kan skiftes for at give uret en mere personlig stil.

Både Samsung Gear S2 og Samsung Gear S2 Classic kommer i butikkerne i dag til en vejledende pris på:

Gear S2 – 2.599 kr.
Gear S2 Classic – 2.999 kr.

Læses lige nu

    KMD A/S

    Senior Service Delivery Manager (SDM)

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    Unik System Design A/S

    QA Engineer

    Sydjylland

    Annonceindlæg fra Barco

    Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

    Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S