Test: Solid bas fra testens største

En af testens fysisk største hovedtelefoner leverer testens bedste bas – både dyb og gennemsigtig.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Peter Hyldahl, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Er målet ”stor” lyd, så er denne Sennheiser absolut værd at gå efter. Den er blandt testens største, og er da også ret stor på hovedet. Ikke tung, men fysisk større end de fleste nok har lyst til at have på, når de er ude. Hjemme i stuen vil den dog være perfekt til dig, der vil høre musik højt uden at genere naboerne. Sidder du tæt på andre vil de dog kunne høre musikken højt og tydeligt, da hovedtelefonen er af en helt åben type.

På hovedet føles telefonen ikke stor om end, du naturligvis tydeligt mærker, at den går uden om øret. Den sidder til gengæld godt fast og klarer fint en pendlertur uden problemer. Til gengæld kan den godt opleves for varm efter længere tids lytning.

”Deep Rich Bass Sound” står der på kassen til denne Sennheiser, og det er præcist, hvad vi oplever. Bassen rækker dybt og er ret slagkraftig. Men også op gennem mellemtonen fornemmer du en stor lyd, hvor stemmer står godt og klart. Diskanten er også fint med og ”stikker ikke af”, så den står hårdt og isoleret, hvilket mange hovedtelefoner har tendens til.

Lyden er homogen, men er mere monitoragtig end hos Grado. Det ændrer ikke ved, at HD518 leverer en af testens bedste præstationer. Til 1000 kroner er den testens Bedste Køb.

En stor hovedtelefon, der går over øret. Hovedbøjlen kan let justeres, men du kan ikke hovedtelefonen sammen under transport. En stor hovedtelefon, der går over øret. Hovedbøjlen kan let justeres, men du kan ikke hovedtelefonen sammen under transport.

Annonceindlæg fra Computerworld

AI-agenterne kommer vrimlende

Virksomheder er på vej fra store sprogmodeller, der svarer på spørgsmål, til AI-agenter, der kan udføre opgaver på egen hånd. Det gør teknologien mere nyttig – og langt mere risikabel.

Navnenyt fra it-Danmark

55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS