Test: Fleksibel allrounder

Brug den på farten til en film, et opkald eller dine yndlingstunes. Jabra Revo kan bruges til det hele.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Peter Hyldahl, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Danske Jabra er testens mest brugervenlige hovedtelefon. Den kan foldes helt sammen, så du kan tage den med overalt – og kan tåle det.

Den har indgange i begge ørekopper, så du kan tilslutte signalkablet, hvor det passer dig bedst.

Der er en lille fjernbetjening med indbygget mikrofon på kablet, og designet på hele hovedtelefonen er desuden ret farrineret. Hovedtelefonen er udført i letmetal med kunstpuder, der ikke føles varme eller ubehagelige efter lang tids brug. Den sidder godt på hovedet, men kan ikke justeres, så den sidder ordentlig fast til en cykeltur. Der ophører fleksibiliteten.

Lydkvaliteten domineres af en ret kraftig bas, der er fantastisk, når du lytter til Medina eller anden pop.

Men hvis du starter en gang jazz, vil du straks høre, at bassen dominerer, så mellemtonen og den nedre diskant kommer til at lyde en anelse klemt. Lidt ærgerligt, når der nu er så mange pluspunkter ellers.

Designet er friskt, og hovedtelefonen fås i flere farvekombinationer. Revo flexes helt sammen, så den kan være i en inderlomme. Designet er friskt, og hovedtelefonen fås i flere farvekombinationer. Revo flexes helt sammen, så den kan være i en inderlomme.

Annonceindlæg fra Deloitte

Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

Navnenyt fra it-Danmark

Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S

Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S