Test: Fleksibel allrounder

Brug den på farten til en film, et opkald eller dine yndlingstunes. Jabra Revo kan bruges til det hele.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Peter Hyldahl, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Danske Jabra er testens mest brugervenlige hovedtelefon. Den kan foldes helt sammen, så du kan tage den med overalt – og kan tåle det.

Den har indgange i begge ørekopper, så du kan tilslutte signalkablet, hvor det passer dig bedst.

Der er en lille fjernbetjening med indbygget mikrofon på kablet, og designet på hele hovedtelefonen er desuden ret farrineret. Hovedtelefonen er udført i letmetal med kunstpuder, der ikke føles varme eller ubehagelige efter lang tids brug. Den sidder godt på hovedet, men kan ikke justeres, så den sidder ordentlig fast til en cykeltur. Der ophører fleksibiliteten.

Lydkvaliteten domineres af en ret kraftig bas, der er fantastisk, når du lytter til Medina eller anden pop.

Men hvis du starter en gang jazz, vil du straks høre, at bassen dominerer, så mellemtonen og den nedre diskant kommer til at lyde en anelse klemt. Lidt ærgerligt, når der nu er så mange pluspunkter ellers.

Designet er friskt, og hovedtelefonen fås i flere farvekombinationer. Revo flexes helt sammen, så den kan være i en inderlomme. Designet er friskt, og hovedtelefonen fås i flere farvekombinationer. Revo flexes helt sammen, så den kan være i en inderlomme.
Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

    AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect