Test: Fleksibel allrounder

Brug den på farten til en film, et opkald eller dine yndlingstunes. Jabra Revo kan bruges til det hele.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Peter Hyldahl, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Danske Jabra er testens mest brugervenlige hovedtelefon. Den kan foldes helt sammen, så du kan tage den med overalt – og kan tåle det.

Den har indgange i begge ørekopper, så du kan tilslutte signalkablet, hvor det passer dig bedst.

Der er en lille fjernbetjening med indbygget mikrofon på kablet, og designet på hele hovedtelefonen er desuden ret farrineret. Hovedtelefonen er udført i letmetal med kunstpuder, der ikke føles varme eller ubehagelige efter lang tids brug. Den sidder godt på hovedet, men kan ikke justeres, så den sidder ordentlig fast til en cykeltur. Der ophører fleksibiliteten.

Lydkvaliteten domineres af en ret kraftig bas, der er fantastisk, når du lytter til Medina eller anden pop.

Men hvis du starter en gang jazz, vil du straks høre, at bassen dominerer, så mellemtonen og den nedre diskant kommer til at lyde en anelse klemt. Lidt ærgerligt, når der nu er så mange pluspunkter ellers.

Designet er friskt, og hovedtelefonen fås i flere farvekombinationer. Revo flexes helt sammen, så den kan være i en inderlomme. Designet er friskt, og hovedtelefonen fås i flere farvekombinationer. Revo flexes helt sammen, så den kan være i en inderlomme.
Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S