iPad Pro kan købes nu - her er priserne

Apples kæmpe-tablet lander i butikkerne i dag. Som ventet kræver det dog et ordentligt træk i Dankortet at få den med hjem.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Den nye store iPad Pro er med sin 12,9 tommer store Retina-skærm med 5,6 millioner pixels den iOS-enhed, der har markedets højeste skærmopløsning. Da den er udstyret med en helt ny A9X-processor med 64-bit-arkitektur, er skal den kunne udgøre et alternativ til en bærbar computer. Du kan læse de nærmere detaljer om iPad Pro her.

I går kom den til salg på Apple.dk og i dag lander den så i de fysiske butikker. iPad Pro sælges til priser på 6.999 kroner for en Wi-Fi-model med 32GB og for 9.499 kroner for en Wi-Fi-model med 128GB.

Inden længe kan den nye Apple Pencil til iPad Pro også købes. Den skal gør tegnefunktionen naturlig, flydende og sikrer stor præcision, uanset om man tegner, maler akvarelportrætter eller arbejder med detaljeret 3D design. Et indbygget Lightning-stik på Apple Pencils magnetiske hætte betyder, at man nemt kan oplade sin Apple Pencil. Prisen bliver 829 kroner. Der kommer også Smart Keyboard, så man kan bruge iPad Pro som en bærbar. Det koster 1.399 kroner.

 

Læses lige nu

    Annonce

    Capgemini Danmark A/S

    Head of Digital Trust & Security

    Københavnsområdet

    Forsvarets Efterretningstjeneste

    Network engineer - Datacenter & Automation

    Københavnsområdet

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job