iPad Pro kan købes nu - her er priserne

Apples kæmpe-tablet lander i butikkerne i dag. Som ventet kræver det dog et ordentligt træk i Dankortet at få den med hjem.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Den nye store iPad Pro er med sin 12,9 tommer store Retina-skærm med 5,6 millioner pixels den iOS-enhed, der har markedets højeste skærmopløsning. Da den er udstyret med en helt ny A9X-processor med 64-bit-arkitektur, er skal den kunne udgøre et alternativ til en bærbar computer. Du kan læse de nærmere detaljer om iPad Pro her.

I går kom den til salg på Apple.dk og i dag lander den så i de fysiske butikker. iPad Pro sælges til priser på 6.999 kroner for en Wi-Fi-model med 32GB og for 9.499 kroner for en Wi-Fi-model med 128GB.

Inden længe kan den nye Apple Pencil til iPad Pro også købes. Den skal gør tegnefunktionen naturlig, flydende og sikrer stor præcision, uanset om man tegner, maler akvarelportrætter eller arbejder med detaljeret 3D design. Et indbygget Lightning-stik på Apple Pencils magnetiske hætte betyder, at man nemt kan oplade sin Apple Pencil. Prisen bliver 829 kroner. Der kommer også Smart Keyboard, så man kan bruge iPad Pro som en bærbar. Det koster 1.399 kroner.

 

KMD A/S

SAP Arkitekt

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Presales Lead Cloud

Københavnsområdet

Epona A/S

Senior Developer

Sydjylland

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Nordjylland

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | København Ø

Automatisering med Copilot & Agentic AI

Høst viden og erfaringer fra andre om, hvordan Copilot og Agentic AI i praksis kan skabe værdi og fleksibilitet i din organisation.

Sikkerhed | Online

Erfaringer fra frontlinjen: Sådan ændrer trusselsbilledet sig

Kort og fokuseret digitalt event: Erfaren frontkæmper fra den digitale sikkerhedsverden giver dig overblik og konkrete anbefalinger til det aktuelle trusselsbillede.

Andre events | Valby

CIO Challenges: Teknologi, transformation og ledelse der flytter forretningen

Hvordan moderniseres en it-platform uden legacy? Hvordan skaber man nye AI‑ og cloud‑drevne forretningsmodeller – uden at miste medarbejdere eller brugere undervejs? På CIO Challenges 2025 får du hands‑on erfaringer fra fire danske CIO’er, der...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Anders Kirk Madsen som Tech Lead. Anders skal især beskæftige sig med at hjælpe Signiflys offentlige og private kunder med at styrke forretningen gennem teknisk solide løsninger. Anders kommer fra en stilling som Business Architect hos SOS International. Nyt job
IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job