Test: Bose SoundLink mini II

Bose blæste os omkuld med den første SoundLink mini-højttaler.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Redaktionen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Bose blæste os omkuld med den første SoundLink mini-højttaler.

Den løb med en 5-stjernet anmeldelse her i bladet. Forventningerne til efterfølgeren har derfor været høje. Hvordan ændrer man på noget, der i forvejen var perfekt?

Lyden har Bose heldigvis ikke pillet ved. Den er som på forgængeren, og således er der fortsat tale om den måske mest vellydende Bluetooth-højttaler i sin klasse. Funktionaliteten er derimod opgraderet. Højttaleren inkluderer nu en indbygget mikrofon, så du kan foretage telefonopkald på den.

Det kan være ganke nyttigt, men ikke ligefrem en uundværlig funktion. Det er nok langt fra alle, der nogensinde vil få brug for den. Forbindelsesmulighederne er også udvidet. Det er nu  muligt at tilslutte to Bluetooth-enheder på én gang. En ret stor fordel, da man så slipper for at frakoble en enhed hver gang en anden skal tilkobles. En anden fornuftig tilføjelse er micoUSB-stikket i siden, som gør det muligt at oplade højttaleren med en standard-oplader.

Du er dermed ikke længere afhængig af ladestationen (som i øvrigt stadig følger med). Det elegante aluminiumsdesign er bevaret, og det er fortsat klasser over det meste, du ellers finder i prisklassen. I det er hele taget er SoundLink mini – også i anden generation – en helt igennem fantastisk højttaler.

Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

21. april 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

Susanne Sønderskov

Sourcing IT

inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

Lasse Fletcher

inciro K/S