Test: Bose SoundLink mini II

Bose blæste os omkuld med den første SoundLink mini-højttaler.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Redaktionen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Bose blæste os omkuld med den første SoundLink mini-højttaler.

Den løb med en 5-stjernet anmeldelse her i bladet. Forventningerne til efterfølgeren har derfor været høje. Hvordan ændrer man på noget, der i forvejen var perfekt?

Lyden har Bose heldigvis ikke pillet ved. Den er som på forgængeren, og således er der fortsat tale om den måske mest vellydende Bluetooth-højttaler i sin klasse. Funktionaliteten er derimod opgraderet. Højttaleren inkluderer nu en indbygget mikrofon, så du kan foretage telefonopkald på den.

Det kan være ganke nyttigt, men ikke ligefrem en uundværlig funktion. Det er nok langt fra alle, der nogensinde vil få brug for den. Forbindelsesmulighederne er også udvidet. Det er nu  muligt at tilslutte to Bluetooth-enheder på én gang. En ret stor fordel, da man så slipper for at frakoble en enhed hver gang en anden skal tilkobles. En anden fornuftig tilføjelse er micoUSB-stikket i siden, som gør det muligt at oplade højttaleren med en standard-oplader.

Du er dermed ikke længere afhængig af ladestationen (som i øvrigt stadig følger med). Det elegante aluminiumsdesign er bevaret, og det er fortsat klasser over det meste, du ellers finder i prisklassen. I det er hele taget er SoundLink mini – også i anden generation – en helt igennem fantastisk højttaler.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S