Test: Bose SoundLink mini II

Bose blæste os omkuld med den første SoundLink mini-højttaler.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Redaktionen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Bose blæste os omkuld med den første SoundLink mini-højttaler.

Den løb med en 5-stjernet anmeldelse her i bladet. Forventningerne til efterfølgeren har derfor været høje. Hvordan ændrer man på noget, der i forvejen var perfekt?

Lyden har Bose heldigvis ikke pillet ved. Den er som på forgængeren, og således er der fortsat tale om den måske mest vellydende Bluetooth-højttaler i sin klasse. Funktionaliteten er derimod opgraderet. Højttaleren inkluderer nu en indbygget mikrofon, så du kan foretage telefonopkald på den.

Det kan være ganke nyttigt, men ikke ligefrem en uundværlig funktion. Det er nok langt fra alle, der nogensinde vil få brug for den. Forbindelsesmulighederne er også udvidet. Det er nu  muligt at tilslutte to Bluetooth-enheder på én gang. En ret stor fordel, da man så slipper for at frakoble en enhed hver gang en anden skal tilkobles. En anden fornuftig tilføjelse er micoUSB-stikket i siden, som gør det muligt at oplade højttaleren med en standard-oplader.

Du er dermed ikke længere afhængig af ladestationen (som i øvrigt stadig følger med). Det elegante aluminiumsdesign er bevaret, og det er fortsat klasser over det meste, du ellers finder i prisklassen. I det er hele taget er SoundLink mini – også i anden generation – en helt igennem fantastisk højttaler.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S