Test: Stadig med på beatet

Selvom Apples iPad Air 2 ikke er ny på markedet, opleves den kvik. Prisen er dog for høj.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Peter Hyldahl, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Selvom Apples iPad Air 2 ikke er ny på markedet, opleves den kvik. Prisen er dog for høj

Der er gået et lille år, siden vi første gang fik stukket den nyeste Air i hånden. Og ser vi bort fra den helt nye iPad Pro, så er iPad Air 2 stadig Apples bud på en stor tablet. Den fungerer fremragende og er kvik nok til heftig billedbehandling og ditto video. Med de rette applikationer kan du være ekstrem kreativ med en iPad i hånden.

Styresystemet, iOS, er kernen i Apples produkter – hadet af nogle og elsket af endnu flere. Men uanset hvad: Det er let at bruge, og vi forstår godt, hvorfor man falder for det innovative interface, hvor man uden forkundskaber altid kan finde rundt.

IOS-platformens helt store force er de ekstremt mange apps. Ingen anden tablet tilbyder adgang til så mange gode apps som iPad. Kvaliteten skyldes også, at Apple fører nøje kontrol med alle applikationer, som lægges op i App Store. Måske er der flere apps til Android-tablets, men de har ikke været igenenm samme krakilske kvalitets- og sikkerhedskontrol.

iPad Air 2 opleves trods dens alder som frisk og med en lækker, responsiv skærm. Prisen er dog stadig alt, alt for høj.

Apple iPad Air 2 6,1 mm tynd, høj skærmopløsning og en kvik processor. iPad’en er stadig den mest solgte tablet.

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Test Consultant

Nordjylland

Djurslands Bank

IT-udvikler

Midtjylland

Annonceindlæg tema

Forsvar & beredskab

Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S