Ugens bedste elektronik-køb

Der er mange penge at spare på gode gadgets i denne uge. Se her hvor du gør de bedste køb.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Samsung skabte en forårets bedste mobiler med Galaxy S6, og gjorde den så lige en tand større og bedre med Galaxy S6 Edge Plus, der kom på markedet i efteråret. Den store 5,7" skærm buer elegant og har et fantastisk billede. Mobilen er desuden forsynet med kræfter af den stærkeste kaliber samt et væld af gode funktioner. Alt om DATA var imponerede - læs anmeldelsen af Samsung Galaxy S6 Edge Plus her.

Prisen var 6.699 kroner, da den landede i butikkerne, men der er tæt på to tusind kroner at spare på mobilen nu -

se prisen på  her.

Samsung Galaxy S6 Edge Plus Samsung Galaxy S6 Edge Plus

Ønsker du en god DAB-radio, som du også kan tage med på farten og tilmed bruge som trådløs højttaler til musik fra mobilen, så er IRC The Transistor et glimrende bud. Den har et lækkert uldklædt design, indbygget batteri og både Bluetooth og NFC, så du nemt får trådløs forbindelse. Alt om DATA var særdeles begejstrede for den - læs anmeldelsen af IRC The Transistor her

Den kom på markedet til 2.053 kroner, men nu kan du få den til tæt på det halve -

se prisen på  her.

IRC The Transistor IRC The Transistor

Vil du have biografoplevelserne ind i stuen, så er en projektor vejen frem. Den kræver lidt mere af indretningen end et TV, men filmgengivelsen er uforlignelig. Det er Epson EB-U04 et ganske godt bevis på. Den giver dig et rigtig flot billede og har forbindelser til alle dine medier-enheder. Alt om DATA synes rigtig godt om den - læs anmeldelsen af Epson EB-U04 her.

Prisen var oprindeligt 5.600 kroner, men projektoren fås væsentligt billigere nu -

se prisen på  her.

EB-U04 er én blandt ni nye Epson-projektorer i økonomiklassen. Med full HD-opløsning og masser af blus på lampen er den velegnet til både hjemme- og businessbrug. Epson EB-U04.

Et rigtig kamera tager nu engang de bedste billeder Det behøver dog ikke at være en kæmpe klods. Med PowerShot G5 X har Canon formået at pakke stærk billedteknik samt masser af gode funktioner ind i et kompakt kamera, der langt henad vejen kan følge med de store spejlreflekskameraer. Datatid gav stor ros til kameraet - læs anmeldelsen af Canon PowerShot G5 X her.

Kameraet kostede 6.499 kroner, da det kom på markedet, men det kan fås væsentligt billigere nu -

se prisen på  her.

Canon PowerShot G5 X Canon PowerShot G5 X

Det er rart at kunne lytte til musik, når man rejser. Det kræver et par gode hørebøffer. Vælger du nogle med noise cancelling, kan du lytte uden at blive forstyrret af motorstøj og andre lyde fra omgivelserne. Bose er mester i noise cancelling, og med QuietComfort 25 får du optimal støjdæmpning. De vandt derfor Datatids test af hørebøffer med noise cancelling - læs anmeldelsen af Bose QuietComfort 25 her.

Hørebøfferne kostede 2.499 kroner, da de kom på markedet, men prisen er betydeligt lavere nu -

se prisen på  her.

Bose QuietComfort 25 Bose QuietComfort 25

 

Annonceindlæg fra Barco

De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S