Ugens bedste elektronik-køb

Der er mange penge at spare på gode gadgets i denne uge. Se her hvor du gør de bedste køb.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Samsung skabte en forårets bedste mobiler med Galaxy S6, og gjorde den så lige en tand større og bedre med Galaxy S6 Edge Plus, der kom på markedet i efteråret. Den store 5,7" skærm buer elegant og har et fantastisk billede. Mobilen er desuden forsynet med kræfter af den stærkeste kaliber samt et væld af gode funktioner. Alt om DATA var imponerede - læs anmeldelsen af Samsung Galaxy S6 Edge Plus her.

Prisen var 6.699 kroner, da den landede i butikkerne, men der er tæt på to tusind kroner at spare på mobilen nu -

se prisen på  her.

Samsung Galaxy S6 Edge Plus Samsung Galaxy S6 Edge Plus

Ønsker du en god DAB-radio, som du også kan tage med på farten og tilmed bruge som trådløs højttaler til musik fra mobilen, så er IRC The Transistor et glimrende bud. Den har et lækkert uldklædt design, indbygget batteri og både Bluetooth og NFC, så du nemt får trådløs forbindelse. Alt om DATA var særdeles begejstrede for den - læs anmeldelsen af IRC The Transistor her

Den kom på markedet til 2.053 kroner, men nu kan du få den til tæt på det halve -

se prisen på  her.

IRC The Transistor IRC The Transistor

Vil du have biografoplevelserne ind i stuen, så er en projektor vejen frem. Den kræver lidt mere af indretningen end et TV, men filmgengivelsen er uforlignelig. Det er Epson EB-U04 et ganske godt bevis på. Den giver dig et rigtig flot billede og har forbindelser til alle dine medier-enheder. Alt om DATA synes rigtig godt om den - læs anmeldelsen af Epson EB-U04 her.

Prisen var oprindeligt 5.600 kroner, men projektoren fås væsentligt billigere nu -

se prisen på  her.

EB-U04 er én blandt ni nye Epson-projektorer i økonomiklassen. Med full HD-opløsning og masser af blus på lampen er den velegnet til både hjemme- og businessbrug. Epson EB-U04.

Et rigtig kamera tager nu engang de bedste billeder Det behøver dog ikke at være en kæmpe klods. Med PowerShot G5 X har Canon formået at pakke stærk billedteknik samt masser af gode funktioner ind i et kompakt kamera, der langt henad vejen kan følge med de store spejlreflekskameraer. Datatid gav stor ros til kameraet - læs anmeldelsen af Canon PowerShot G5 X her.

Kameraet kostede 6.499 kroner, da det kom på markedet, men det kan fås væsentligt billigere nu -

se prisen på  her.

Canon PowerShot G5 X Canon PowerShot G5 X

Det er rart at kunne lytte til musik, når man rejser. Det kræver et par gode hørebøffer. Vælger du nogle med noise cancelling, kan du lytte uden at blive forstyrret af motorstøj og andre lyde fra omgivelserne. Bose er mester i noise cancelling, og med QuietComfort 25 får du optimal støjdæmpning. De vandt derfor Datatids test af hørebøffer med noise cancelling - læs anmeldelsen af Bose QuietComfort 25 her.

Hørebøfferne kostede 2.499 kroner, da de kom på markedet, men prisen er betydeligt lavere nu -

se prisen på  her.

Bose QuietComfort 25 Bose QuietComfort 25

 

Læses lige nu

    Forsvarets Efterretningstjeneste

    Operations Engineer til Big Data og High performance Computing

    Københavnsområdet

    Forsvarets Efterretningstjeneste

    FE søger PKI-specialist

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Barco

    De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

    I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen