Test: Flydende musik til høj pris

Vi er forvænte med sublim lyd fra Denon, men her hænger pris og lydkvalitet ikke helt sammen.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Peter Hyldahl, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Denon er et ikon for lydkvalitet, og streamingserien Heos har vi været begejstrede over ved flere lejligheder. Producentens trådløse multirumssystem spiller ganske enkelt fremragende.

HomeCinema kan indgå i et sådant Heos-system, men det kræver at du tilkøber Heos Link til 2599 kroner, hvilket gør det testede produkt til en meget kostbar løsning, der kun er interessant, hvis du i forvejen har eller vil have Heos-multirum. Heldigvis kan du via en lille dongle streame trådløst til lydbaren med Bluetooth. Den har de tilslutninger, du har brug for. En god bonusdetalje er, at lydbaren også har ethernet, så du kan sætte den direkte til hjemmenetværket, hvis du ønsker det. Det er dog kun ved multirumslyd, du får brug for dette.

Opsætningen sker i en app, og det er ærligt talt lidt bøvlet. Det er smart med mulighederne, men ofte er det altså lettere at have en lille fjernbetjening, der kan bruges, når der lige skal skrues op eller ned eller vælges anden signalkilde. Selve lydbaren er nydelig og ret tynd og subwooferen naturligvis trådløs, som trenden dikterer.

Lyden er velopløst, men stemmer står lidt for ”hæst”, som om mellemtonen er for markant. Bassen er til gengæld godt integreret i lydbilledet og har let ved at ”forsvinde”, hvilket du især nyder ved film. Surround-virkningen er ikke voldsom.

Denon-lydbaren gør alt i alt et fint indtryk, men mangler det sidste til en anbefaling. Musik flyder fint, men engagerer aldrig. Heos HomeCinema er lydmæssigt bedre end testdeltagerne fra Philips, Panasonic og Samsung, men disse koster hver især cirka 1000 kroner mindre.

Nydeligt design og masser af muligheder for tilslutning af tv og musik. Alt styres med en app fra din smartphone eller tablet. Nydeligt design og masser af muligheder for tilslutning af tv og musik. Alt styres med en app fra din smartphone eller tablet.
Læses lige nu

    Politiets Efterretningstjeneste

    Kan du drive succesfulde strategiske IT projekter i PET?

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Senior Solution Architect

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect