Test: Flydende musik til høj pris

Vi er forvænte med sublim lyd fra Denon, men her hænger pris og lydkvalitet ikke helt sammen.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Peter Hyldahl, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Denon er et ikon for lydkvalitet, og streamingserien Heos har vi været begejstrede over ved flere lejligheder. Producentens trådløse multirumssystem spiller ganske enkelt fremragende.

HomeCinema kan indgå i et sådant Heos-system, men det kræver at du tilkøber Heos Link til 2599 kroner, hvilket gør det testede produkt til en meget kostbar løsning, der kun er interessant, hvis du i forvejen har eller vil have Heos-multirum. Heldigvis kan du via en lille dongle streame trådløst til lydbaren med Bluetooth. Den har de tilslutninger, du har brug for. En god bonusdetalje er, at lydbaren også har ethernet, så du kan sætte den direkte til hjemmenetværket, hvis du ønsker det. Det er dog kun ved multirumslyd, du får brug for dette.

Opsætningen sker i en app, og det er ærligt talt lidt bøvlet. Det er smart med mulighederne, men ofte er det altså lettere at have en lille fjernbetjening, der kan bruges, når der lige skal skrues op eller ned eller vælges anden signalkilde. Selve lydbaren er nydelig og ret tynd og subwooferen naturligvis trådløs, som trenden dikterer.

Lyden er velopløst, men stemmer står lidt for ”hæst”, som om mellemtonen er for markant. Bassen er til gengæld godt integreret i lydbilledet og har let ved at ”forsvinde”, hvilket du især nyder ved film. Surround-virkningen er ikke voldsom.

Denon-lydbaren gør alt i alt et fint indtryk, men mangler det sidste til en anbefaling. Musik flyder fint, men engagerer aldrig. Heos HomeCinema er lydmæssigt bedre end testdeltagerne fra Philips, Panasonic og Samsung, men disse koster hver især cirka 1000 kroner mindre.

Nydeligt design og masser af muligheder for tilslutning af tv og musik. Alt styres med en app fra din smartphone eller tablet. Nydeligt design og masser af muligheder for tilslutning af tv og musik. Alt styres med en app fra din smartphone eller tablet.
Læses lige nu

    Banedanmark

    Bliv Graduate i IT-Infrastrukturudvikling

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Analytiker til Security Operations Center i Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    Jet Time A/S

    Dataanalytiker (Data Analyst)

    Københavnsområdet

    Danoffice IT

    Netværksarkitekt med kundeflair

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland