Test: Flydende musik til høj pris

Vi er forvænte med sublim lyd fra Denon, men her hænger pris og lydkvalitet ikke helt sammen.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Peter Hyldahl, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Denon er et ikon for lydkvalitet, og streamingserien Heos har vi været begejstrede over ved flere lejligheder. Producentens trådløse multirumssystem spiller ganske enkelt fremragende.

HomeCinema kan indgå i et sådant Heos-system, men det kræver at du tilkøber Heos Link til 2599 kroner, hvilket gør det testede produkt til en meget kostbar løsning, der kun er interessant, hvis du i forvejen har eller vil have Heos-multirum. Heldigvis kan du via en lille dongle streame trådløst til lydbaren med Bluetooth. Den har de tilslutninger, du har brug for. En god bonusdetalje er, at lydbaren også har ethernet, så du kan sætte den direkte til hjemmenetværket, hvis du ønsker det. Det er dog kun ved multirumslyd, du får brug for dette.

Opsætningen sker i en app, og det er ærligt talt lidt bøvlet. Det er smart med mulighederne, men ofte er det altså lettere at have en lille fjernbetjening, der kan bruges, når der lige skal skrues op eller ned eller vælges anden signalkilde. Selve lydbaren er nydelig og ret tynd og subwooferen naturligvis trådløs, som trenden dikterer.

Lyden er velopløst, men stemmer står lidt for ”hæst”, som om mellemtonen er for markant. Bassen er til gengæld godt integreret i lydbilledet og har let ved at ”forsvinde”, hvilket du især nyder ved film. Surround-virkningen er ikke voldsom.

Denon-lydbaren gør alt i alt et fint indtryk, men mangler det sidste til en anbefaling. Musik flyder fint, men engagerer aldrig. Heos HomeCinema er lydmæssigt bedre end testdeltagerne fra Philips, Panasonic og Samsung, men disse koster hver især cirka 1000 kroner mindre.

Nydeligt design og masser af muligheder for tilslutning af tv og musik. Alt styres med en app fra din smartphone eller tablet. Nydeligt design og masser af muligheder for tilslutning af tv og musik. Alt styres med en app fra din smartphone eller tablet.
Læses lige nu

    Lægemiddelstyrelsen

    Løsningsarkitekt

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Udviklingskonsulent til Planlægning, Strategi og Organisation i Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Aarhus C

    Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Vækst, skalering og internationalisering i en ny virkelighed

    Vækst og internationalisering kræver it, der kan skifte retning uden at knække. Lær at designe løst koblede platforme, planlægge leverandørskift og skalere til nye markeder uden tab af tempo og kontrol. Deltag i dette lukkede roundtable med...

    Digital transformation | København

    Computerworld Summit 2026 - København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS