Google: Dét søgte danskerne på i 2015

Google har løftet sløret for de mest populære søgninger hos danskerne i det forgange år. En kvindelig politiker snupper flere topplaceringer.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Er der nogen, der ligger inde med afslørende viden om vores interesser, må det være Google. Søgegiganten indsamler oplysninger om vores websøgninger, og de seneste år har Google valgt at offentliggøre resultaterne på kategoriserede top 10 lister. Alt om DATA var med da Google tidligere på dagen løftede sløret for årets søgninger.

Mens nogle af resultaterne er indlysende, kom andre som lidt af en overraskelse. Nummer ét på den samlede liste over mest søgte emner er eksempelvis spillet Agar.io. Det har vi aldrig har hørt om før på redaktionen. Den fulde liste over mest søgte emner ser således ud:

1. Agar.io
2. Solformørkelse
3. Eurojackpot
4. Tour de France 2015
5. Valg 2015
6. Kahoot
7. iPhone 6s
8. MGP 2015
9. Charlie Hebdo
10. Fifty Shades of Grey

At en politiker kunne hente så meget opmærksomhed på en nytårskjole, kom også bag på os. Nikita Klæstrup snupper således førstepladsen, både for den danske kvinde og den danske politiker, der blev søgt mest på. Omvendt overrasker det os at Star Wars slet ikke figurerer på listen over de film, der blev søgt mest på.

Alle listerne for danske søgninger finder du hos Google Trends, hvor du også kan se de udenlandske lister.    

Billedet stammer fra Nikita Klæstrups Instagram-profil.
 

Annonce

Annonceindlæg fra Genetec

Fysisk sikkerhed må ikke være it-chefens blinde vinkel

Digital robusthed handler ikke kun om firewalls. Det handler også om, hvem der kan gå direkte ind ad døren til serverrummet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,