Google: Dét søgte danskerne på i 2015

Google har løftet sløret for de mest populære søgninger hos danskerne i det forgange år. En kvindelig politiker snupper flere topplaceringer.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Er der nogen, der ligger inde med afslørende viden om vores interesser, må det være Google. Søgegiganten indsamler oplysninger om vores websøgninger, og de seneste år har Google valgt at offentliggøre resultaterne på kategoriserede top 10 lister. Alt om DATA var med da Google tidligere på dagen løftede sløret for årets søgninger.

Mens nogle af resultaterne er indlysende, kom andre som lidt af en overraskelse. Nummer ét på den samlede liste over mest søgte emner er eksempelvis spillet Agar.io. Det har vi aldrig har hørt om før på redaktionen. Den fulde liste over mest søgte emner ser således ud:

1. Agar.io
2. Solformørkelse
3. Eurojackpot
4. Tour de France 2015
5. Valg 2015
6. Kahoot
7. iPhone 6s
8. MGP 2015
9. Charlie Hebdo
10. Fifty Shades of Grey

At en politiker kunne hente så meget opmærksomhed på en nytårskjole, kom også bag på os. Nikita Klæstrup snupper således førstepladsen, både for den danske kvinde og den danske politiker, der blev søgt mest på. Omvendt overrasker det os at Star Wars slet ikke figurerer på listen over de film, der blev søgt mest på.

Alle listerne for danske søgninger finder du hos Google Trends, hvor du også kan se de udenlandske lister.    

Billedet stammer fra Nikita Klæstrups Instagram-profil.
 

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S