Test: Pebble Time

Det vælter frem med smart-ure. Selvom de ser forskellige ud, er funktionaliteten oftest mere eller mindre den samme. Pebble Time skiller sig imidlertid ud fra mængden. Her er nemlig tale om et smart-ur, der ikke glemmer at tage sin mest basale funktion seriøst - at vise klokken.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Redaktionen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Problemet med de fleste andre smart-ure er, at de faktisk ikke fungerer særligt godt som ure.

For overhovedet at se hvad klokken er, må du tænde skærmen eller flippe håndleddet på den rigtige måde. Skærmene slukker nemlig automatisk for at spare strøm til alle de smarte funktioner. På trods af dette holder urene sjældent batteri mere end et par dage, og når det er brugt op, er det ikke engang muligt at se, hvad klokken er. På Pebble Time går skærmen aldrig helt ud. Når du ikke bruger den til andre formål, går den på lavt blus, så du til enhver tid kan se klokken.

Batterilevetiden er helt op til 7 dage, men selv når den er brugt op, får du en dags tid at løbe på, hvor uret stadig viser klokken. Som ur er Pebble Time således de fleste smartwatches overlegne - ikke mindst fordi du kan bære det som almindeligt ur, uden at dit håndled lyser op med en skringende kulørt skærm, når du bare skal tjekke tiden. Uret er også bygget godt og solidt og holder til en tur under vand.

Til gengæld er teknikken i den primitive afdeling. Skærmopløsningen er lav, og uret er bygget op om et simpelt men ganske imødekommende system, der leverer alle de grundlæggende smartwatch-funktioner - beskeder, notifikationer, kalender, musikstyring m.m. De fleste oplysninger leveres af din smartphone, som forbindes via Bluetooth. Uret taler både sammen med iPhone og Android-mobiler, og via den tilhørende mobil-app kan du hente apps til uret, der udvider funktionaliteten. Udvalget er rimelig stort, men kvaliteten varierer en del.

Det er typisk de mest simple apps, der fungerer bedst, da skærmkvaliteten og urets beskedne processorkræft sætter begænsninger. Styringen foregår via knapper på siden, ikke med touch, som på mange andre smart-ure. Men selvom man må leve med lavtekniske features som disse, er Pebble Time faktisk er af de mest fornuftige bud på et smart-ur, vi endnu er stødt på.

AOD17_Nyt_grej01

 

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S