Test: Pebble Time

Det vælter frem med smart-ure. Selvom de ser forskellige ud, er funktionaliteten oftest mere eller mindre den samme. Pebble Time skiller sig imidlertid ud fra mængden. Her er nemlig tale om et smart-ur, der ikke glemmer at tage sin mest basale funktion seriøst - at vise klokken.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Redaktionen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Problemet med de fleste andre smart-ure er, at de faktisk ikke fungerer særligt godt som ure.

For overhovedet at se hvad klokken er, må du tænde skærmen eller flippe håndleddet på den rigtige måde. Skærmene slukker nemlig automatisk for at spare strøm til alle de smarte funktioner. På trods af dette holder urene sjældent batteri mere end et par dage, og når det er brugt op, er det ikke engang muligt at se, hvad klokken er. På Pebble Time går skærmen aldrig helt ud. Når du ikke bruger den til andre formål, går den på lavt blus, så du til enhver tid kan se klokken.

Batterilevetiden er helt op til 7 dage, men selv når den er brugt op, får du en dags tid at løbe på, hvor uret stadig viser klokken. Som ur er Pebble Time således de fleste smartwatches overlegne - ikke mindst fordi du kan bære det som almindeligt ur, uden at dit håndled lyser op med en skringende kulørt skærm, når du bare skal tjekke tiden. Uret er også bygget godt og solidt og holder til en tur under vand.

Til gengæld er teknikken i den primitive afdeling. Skærmopløsningen er lav, og uret er bygget op om et simpelt men ganske imødekommende system, der leverer alle de grundlæggende smartwatch-funktioner - beskeder, notifikationer, kalender, musikstyring m.m. De fleste oplysninger leveres af din smartphone, som forbindes via Bluetooth. Uret taler både sammen med iPhone og Android-mobiler, og via den tilhørende mobil-app kan du hente apps til uret, der udvider funktionaliteten. Udvalget er rimelig stort, men kvaliteten varierer en del.

Det er typisk de mest simple apps, der fungerer bedst, da skærmkvaliteten og urets beskedne processorkræft sætter begænsninger. Styringen foregår via knapper på siden, ikke med touch, som på mange andre smart-ure. Men selvom man må leve med lavtekniske features som disse, er Pebble Time faktisk er af de mest fornuftige bud på et smart-ur, vi endnu er stødt på.

AOD17_Nyt_grej01

 

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Digital suverænitet kræver mere end strategier

    Danmark vil mindske afhængigheden af globale techgiganter, men det kræver mere end politiske formuleringer og strategier, understreger PROSA’s formand Niels Bertelsen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S