Send breve med billeder og tekst via én sms

Med den gratis PhotoLetter app kan du sende en personlig hilsen uden porto og ventetid.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

PhotoLetter er udviklet af to danske fædre, som gerne ville sende fotohilsner til alle venner, bekendte og ikke mindst bedsteforældre, uden at billederne af deres børn kommer til at ligge på internettet, hvor store internetkoncerner efterfølgende har rettighederne til dem.

Nu kan du sende et brev med billeder på din mobiltelefon. Du slipper for at betale porto eller for at skulle sende flere langsomme mms´er afsted og kan nøjes med at sende én hurtig sms. Og modtageren er ikke tvunget til at have en app eller andre programmer for at læse brevet, hvilket gør det let for modtageren at åbne og læse.

To danske fædre fra Horsens og Aarhus har udviklet app´en PhotoLetter, hvor man skaber sin egen personlige hilsen med billeder og en billedtekst. Modtageren kan via et link i en sms se din historie og din hilsen.

“Vi fik ideen, fordi vi tit sender billeder til bedsteforældrene, som gerne vil se deres børnebørn. Vi snakkede om, at vi helst ikke ville have at billederne altid lå på nettet via Facebook til alles fornøjelse,” fortæller Henrik Kvist, som har udviklet app´en sammen med Kenneth Larsen. De arbejder til daglig sammen om webudvikling i aarhusfirmaet Quickinfo.

Julekort og ferieminder

Når du åbner PhotoLetter app´en vælger du, hvilke billeder du vil sende enten fra arkivet på din mobiltelefon, eller du kan tage nogle nye med det samme. Det kan være glimt af den nye bolig, din nye bil, det bedste fra rejsen eller i denne måned et hyggeligt julekort.

Du sender hilsenen pr. sms og ved, hvem der har modtaget den øjeblikket efter. Du kan vælge at dele brevet via Facebook eller andre medier. PhotoLetter gør det også muligt at sende flere billeder til udlandet via én enkelt sms. Modtagerne behøver ikke downloade Photoletter app´en.

Dyrere at sende breve

Det koster 10 kroner at sende et brev med a-post med Post Danmark. Fra 1. januar 2016 stiger det beløb til 19 kroner.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS