Test: Transcend StoreJet Cloud

Det lommevenlige netværksdrev gør det muligt at dele musik, film, dokumenter, fotos mm. med flere brugere, eller blot få adgang til indholdet uden at skulle have sin bevægelsesfrihed indsnævret.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Redaktionen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

En transportabel ssd er glimrende at have ved hånden, når man er undervejs, således at man kan få adgang til udvalgte data, uanset hvor man er. En trådløs portabel ssd som Transcend StoreJet Cloud henvender sig særligt til mobile brugere, hvad enten vi taler en bærbar computer, en tablet eller en smartphone. Fidusen er, at man kan dele musik, film, dokumenter, fotos mm. med flere brugere, eller blot få adgang til indholdet uden at skulle have sin bevægelsesfrihed indsnævret.

Man kan selvfølgelig også tilslutte ssd'en via det medfølgende USB-kabel og micro-USB 2.0 interfacet, ellers tjener det mest til at oplade drevet. Den testede udgave har en kapacitet på 128 GB, er udstyret med 802.11n Wi-Fi og måler kun 99 x 54 x 16,5 mm, og vægten er beskedne 90 gram. Ssd'en er udstyret med indikator for Wi-Fi og for batterilevetid, hvor LED'en begynder at blinke, når der er 25 % batterilevetid tilbage. Det skulle være muligt for op til 5 brugere at streame fra enheden på samme tid.

Til testen har vi primært brugt en Android-smartphone, hvorpå vi har installeret StoreJet appen, hvor man kan få adgang til indhold på smartphonen i dette tilfælde samt på den portable ssd.

Vi har prøvet streaming og ved en enkelt forbindelse er hastigheden i hvert fald god nok til streaming af film i full HD. StoreJet Cloud understøtter WPA2 kryptering og et administratorpassword kan opsættes for at forhindre uønskede ændringer i indstillingerne. Der er også en indbygget funktion, hvormed man kan gå på internettet med en trådløs endhed uden 3G/4G, mens man er koblet til ssd'en. Det sker ved, at StoreJet Cloud logger på et accesspoint i hjemmet. Vi fik det til at virke, men det går ikke ret hurtigt.

Ssd'en har en meget simpel brugergrænseflade, der genspejler den oprindelige mappestruktur fra computeren, hvor filerne oprindeligt stammer fra.

AOD17_Nyt_grej02

Annonceindlæg fra Computerworld

Udsolgt succes rykker i større rammer og offentliggør stjerneprogram

Computerworlds Cloud & AI Festival tager konsekvensen af sin egen succes

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura