Test: Jabra Eclipse

Jabra Eclipse er et yderst kompakt Bluetooth headset med understøttelse af NFC, der kombinerer enkel betjening med smarte løsninger og en god lyd. Takket være et smart koncept, kan man også bruge headsettet gennem længere tid uden at løbe tør for batteri.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Redaktionen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Jabra Eclipse vejer blot 5,5 gram, og den meget beskedne størrelse gør det til en meget diskret øvelse at anvende dette headset.

Komforten er tilmed i top, ved at skifte mellem de medfølgende eargel-pads, skulle alle kunne finde et match. Headsettet har en god klar og tydelig lyd, der overbeviser i brug, den er også udstyret med to mikrofoner for støjdæmpning. Det virker ret overbevisende, og samtaler går tydeligt igennem.

Når headsettet er parret med mobilen, genoptages en tabt forbindelse automatisk i det øjeblik, man igen er indenfor rækkevidden af mobilen. Rækkevidden angives til 30 meter i fri luftlinje. Evnen til genetablering af forbindelsen betyder dog, at man ikke tænker over, om man er inden for rækkevidden hele tiden. Jabra Eclipse består ikke kun af headsettet, der medfølger en lille kombineret mobil opbevaringsholder.

Den lille holder, hvori headsettet kan opbevares under transport, fylder næsten ingenting, headsettet snapper magnetisk ned i holderen, der samtidig oplader dit headset. Headsettet har en batterilevetid på 3 timer, holderen supplerer med ekstra 7 timers batterilevetid. Som tidligere angivet er betjeningen let, man kan tage opkald eller afvise dem via stemmestyring. Det er også muligt at besvare og afslutte et opkald ved at dobbettappe let på headsettet. Når der ikke er en samtale i gang, kan man få oplyst den resterende batterilevetid ved at tappe en gang på headsettet.

Tapper man to gange på headsettet i samme situation startes stemmesøgning enten via Siri, Google Now og i princippet Cortana, når den bliver tilgængelig i Danmark.    

 

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Kontorchef til Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelses CIO-kontor

    Københavnsområdet

    TV2

    iOS udvikler til TV 2 Teknologi

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    API-udvikler til PET

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Bluecircle

    Partiklerne ingen taler om: Den oversete risiko i datacentre og serverrum

    Støv, fibre og metalliske partikler kan påvirke både uptime, levetid og driftssikkerhed. Derfor arbejder flere datacentre systematisk med contamination control.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S