Dansk smartphone vil forbedre mobiloplevelsen

ID1 er en helt ny smartphone med danskudviklet hardware og et specialdesignet styresystem, der gør det nemmere at komme til dine apps. .

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Mobilen blev præsenteret ved et pressemøde i Københavns indre by tidligere på dagen. Her fortalte Christina Agger, CEO og grundlægger af firmaet ID2ME, som står bag mobilen: ”Udfordringen i markedet i dag er, at de fleste smartphones ligner hinanden, og det er nuancer, der skiller dem ad. Mange tilbyder tilmed et meget ustruktureret univers, som er svært at navigere i. Vi mener, at tiden er inde til at få struktur på smartphone-platformen og skabe en mere simpel måde at navigere i sin telefon på.” Med over 15 år i mobilbranchen længe har Christina Agger længe set et behov for at nyskabelse på området.

ID1 er baseret på Android, men ID2ME har produceret egen hardware og udviklet sit egen interface, som ligger oven på Googles system og gør det nemmere for brugeren at finde sine favoritapps, relationer og søge inspiration på sin smartphone.

ID1 benytter desuden en såkaldt ’muscle memory’-teknologi, der gør, at brugeren kan føle sig frem til sine apps – med andre ord finde sine apps uden at kigge på telefonen.

Mobilen er forsynet med 5" Full HD-skærm og den får sine kræfter fra en 64-bit octa-core-processor på 1,7GHz. På bagsiden er der 13 MP kamera og på fronten 5 MP kamera. Der er 16 GB indbygget lager og plads til udvidelse med SD-kort, og ID2 kan desuden forsynes med to simkort. 

Christina Agger præsenterede den nye smartphone, ID1 i formiddags. Christina Agger præsenterede den nye smartphone, ID1, i formiddags.

Konstant beta
ID1 er baseret på en ’constant beta’-tankegang, som indbefatter, at den unge målgruppe bliver løbende engageret i videreudviklingen af smartphonen. Rammen for dette er IDLAB – et fysisk showroom såvel som et digitalt rum, hvor initiativer vil blive igangsat, så
unge kan mødes og udvikle sammen inden for forskellige områder, der relaterer sig til smartphone-anvendelse. 

”Vi tror på, at de unge ligger inden med masser af kreativitet og innovation og gerne vil engagere sig i at udvikle fremtidens telefon. Med IDLAB ønsker vi at imødekomme de unges ønsker om personalisering og involvering, og med en åben tilgang ønsker vi løbende forbedringer og videreudvikling af telefonen – eksempelvis inden for lyddesign, grafisk design og apps,” siger Christina Agger. ”Vi vil med andre ord give vores brugere indflydelse og i samarbejde med dem skabe en bedre smartphone-platform.”

ID1 kan købes i Telia og Elgiganten fra 7. januar 2016. Prisen er 3.999 kroner.

Alt om DATA fik et eksemplar med til test, så du kan se frem til en anmeldelse af ID1 i et kommende nummer.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos