Garderobeskabet renser dit tøj

Med LG Styler kommer dine bukser altid perfekt presset ud af skabet.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Det er ikke kun tv'er. mobiler og computere, der bliver fremvist på CES-messen. Også hårde hvidevarer fylder en del. LG kunne i dag præsentere en mere opsigtsvækkende af slagsen.

Styler er et smart skab, der giver dig mulighed for at bruge mindre tid på tøjvask og strygning. Den renser forsigtigt skjorter, dragter, kjoler og andre beklædningsgenstande af fine stoffer ved hjælp af damp. Det betyder minimalt slid, mens folder glattes ud. LG Styler er med sit nye slanke design og smarte funktioner det perfekte produkt til alle mode- og beklædningsinteresserede, der bekymrer sig om deres tøj.

"I løbet af 2016 lancerer vi den seneste version af LG Styler. Den behandler ikke kun dit tøj bedre, men den har også et mere attraktivt design og et slankere format, der ligger i tråd med forbrugernes ønsker, siger Daniel Lamborn, nordisk marketingchef for Home Appliances hos LG Electronics. LG Styler er et ideelt produkt til den modebevidste forbruger eller hoteller, lounges, modefirma eller tøjbutikker, der hurtigt og problemfrit vil rense tøj eller få uønskede folder til at forsvinde.

Godt for miljøet

LG Styler bruger damp, hvilket ikke kun betyder mindre slitage på tøjet, men reducerer miljøpåvirkningen ved betydeligt at benytte mindre vand end en almindelig vaskemaskine. Den almindelige vaskemaskine bruger ydermere vaskemiddel. LG Styler hjælper dig også med at spare tid på strygning. En indbygget buksepresser i døren glatter og holder presfolderne perfekte. Alt imens op til tre skjorter, jakker eller andet tøj kan hænge forsigtigt og blive rystet glat på bøjlen. Dermed sparer du tid på strygning.

LG Styler kan også tørre det tøj, som du har vasket i vaskemaskinen. Fordelen ved dette er, at tøjet tørres ved svag varme og generer betydeligt mindre slid end f.eks. ved at tørretumble. LG Styler er desuden ideel til allergikere, når du bruger dampfunktionen fjernes 99 procent af pollen, husstøvmider og andre allergener.

LG Styler leveres med flere programmer, der gør det nemt at håndtere dit tøj på den bedste og mest skånsomme måde. Du kan nemt downloade ny software til din mobil og opdatere din LG Styler via NFC. Med LG Smart Diagnose, har du adgang til smart fejlfinding og support, hvis der opstår problemer med din LG Styler. Som altid i LG’s apparater har de centrale komponenter 10 års garanti, hvilket også gælder for inverterkompressoren.

LG Styler bliver lanceret i 2016 til en cirkapris på 18.995 koner. 

Annonce

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-supporter til lokal IT Korsør

Region Sjælland

Operate Technology A/S

PHP-udvikler til open-source platforme

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

SAP Business Intelligence teknisk udvikler til Cyberdivisionen i Ballerup

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Lector

AI kan effektivisere, højne kvaliteten og øge transparensen

Med version 7 af TeamShare tager Lector næste skridt og bygger en platform for AI-agenter, der i højere grad kan følge medarbejderen gennem hele arbejdsprocessen.

Navnenyt fra it-Danmark

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

Annette Macsay Mostrup

IFS Danmark A/S

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks