Sony klar med pladespiller til lydnørden

Sony er tilbage på markedet for pladespillere med PS-HX500, som ikke blot giver mulighed for at lytte til dine vinyler, men også gemme dem digitalt i høj kvalitet.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Vinylpladen oplever en stor revival i disse dage. De store producenter er derfor begyndt at se lyset i at lave pladespillere igen.

Ved CES-messen kunne Sony således præsentere PS-HX500, en ny kvalitetspladespiller, der giver dig mulighed for at lytte til dine favoritnumre i enestående kvalitet – selv når du er på farten.

Gennemført kvalitet

Alle detaljer i PS-HX500 er designet til at give vinylen den respekt, den fortjener. Alt lige fra den nyudviklede arm til selve soklen er skabt med henblik på at levere den bedst mulige lydoplevelse.

Tag lyden med dig

Med PS-HX500 bliver vinylen også transportabel, uden at miste den gode lyd. DSD-converteren gør det nemlig muligt at omdanne de analoge plader til digitale filer i ’High Resolution Audio’-kvalitet (både DSD og WAV), så du kan tage vinyloplevelsen med dig overalt.

Takket være den medfølgende software foregår konverteringen fra analog til digital enkelt og smertefrit.

Softwaren giver også mulighed for at redigere, klippe og kombinere musikken, så du kan folde dig kreativt ud med dine yndlingsnumre.

Sony PS-HX500 vil være tilgængelig i de danske butikker fra maj, og pladespilleren vil blive solgt til en vejledende pris på 4500 kroner.

Sony PS-HX500. Retro møder moderne. Sonys nye pladespiller, PS-HX500, omdanner de analoge lydbølger til digitale filer af høj kvalitet.

 

Annonce

Netcompany A/S

IT Consultant

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Proceskoordinator til teknisk dokumentation i Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Platform Engineer hos PET

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Client Partner

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Ballerup

Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

Digital transformation | Frederiksberg

Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

Jacob Holm Jensen

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S