Her er Nikons nye topkamera

D5 er den nye konge i Nikons kamera-sortiment. Et højtydende DSLR-kamera med topavanceret autofokus-system, 4K i fuld kvalitet samt evnen til at skyde brugbare billeder, selv når der er så bælgmørkt, at du ikke kan se hånd for dig.  .

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Det nye Nikon D5 er forsynet med en splinterny CMOS-billedsensor i FX-format på 20,8 megapixel, som sammen med RGB-lysmålingssensoren på 180.000 pixels ultra skal sikre præcis motivregistrering og velbelyste billeder. Toneovergangene er blevet blødere og mere præcise end på forgængeren, og den nye EXPEED 5-billedbehandlingsenhed skal garantere en hidtil uset billedkvalitet inden for hele standard-ISO-følsomhedsområdet.

Kameraet byder også på et nyudviklet AF-system, der leverer 153 punkter samt 99 sensorer af korstypen. En AF-følsomhed på helt ned til -4 EV (ISO 100, 20 °C) skal sikre fremragende billeder, selv under dårlige lysforhold. Motiver i periferien registreres også mere præcist, mens mulighederne for optagelse i højformat er blevet væsentligt forbedret. En ny AF-ASIC-enhed sørger for, at AF-systemet altid tildeles maksimale ressourcer.

Man kan fotografere med en hastighed på op til 12 bps med AE/AF-tracking og op til 14 bps med hævet spejl. AF-tracking og overblikket i søgeren ved optagelse af motiver i hurtig og uforudsigelig bevægelse skal også være forbedret betydeligt.

Med et ISO-følsomhedsområde der strækker sig lige fra ISO 100 til 102.400 og kan udvides til ISO 3.280.000-ækvivalent med indstillingen Høj 5, er det kun fantasien, der sætter grænserne. Inden for hele standard-ISO-følsomhedsområdet kan man regne med renere billeder end nogensinde før. Takket være den største udvidede ISO-følsomhed et Nikon-kamera nogensinde har budt på, er det sågar muligt at forevige motiver, der ikke kan ses med det blotte øje.

Der kan optages 4K-videoer (3.840 x 2.160 pixels) ved 30p/25p/24p med det fulde antal pixels, så du får optimal billedkvalitet, og der kan optages video i fuld HD (1080p) ved op til 50p/60p i flere forskellige formater.

Kameraet byder desuden nye dobbelte XQD-kortpladser, en ny USB 3.0-port til højhastighedsoverførsel af store mængder data og op til fire gange hurtigere trådløs forbindelse samt to gange hurtigere Ethernet-forbindelse.

Nikon D5 forventes i butikkerne til foråret, og sælges til en vejledende pris på 54.695 kroner.

Annonce

Patent- og Varemærkestyrelsen

Infrastrukturspecialist - byg bro mellem cloud og datacenter

Københavnsområdet

KMD A/S

Senior Business Architect

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

IT Sikkerhedsarkitekt i PET

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S