Test: HTC One A9 - første med Android 6.0

Her får du smarte features og den nyeste Android-inkarnation – spændende sag!.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Peter Hyldahl, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

HTC’s nye A9 har fået smæk i pressen for at ville efterligne Apples iPhone 6, men bortset fra bagpladen, der kan minde om Apples, er der altså ikke det store at komme efter. Og A9 kan sagtens stå på egne ben.

Der er tale om en high end-smartphone, og det oplever du fra første færd, du har den i hånden. A9 føles bare lækker og overgås her kun af Samsung og iPhone 6S. Bagpladen er udført i flot metal, og skærmen står ekstremt godt. Derfor er det lidt ærgerligt, at bunden med den udfræsede knap ikke er så elegant udført. Denne har til gengæld – som hos Apple – fingeraftrykslæser.

Det er indvendinger, du glemmer, når du tager A9 i brug, da den har masser af fine detaljer. Dels er det den første telefon på markedet med Android 6.0, der blandt andet betyder, at du bedre kan udnytte et microSD-kort til lagring af apps og andre ting. Dels har den en 64-bit processor, som spiller perfekt med Android 6.0.

Lydkvaliteten med HTC Boomsound er i den høje ende. Der er ganske enkelt masser af power. Desuden er der en strømbesparende døse-funktion, der giver længere batteritid ved automatisk at begrænse forbruget, når det kan lade sig gøre.

A9 mangler lige det sidste i forhold til testdeltagerne fra Samsung og Apple. Men en klar Anbefaling skal den have.

Udfræsningen nederst er finger- aftrykslæser, der kan bruges til login. Udfræsningen nederst er fingeraftrykslæser, der kan bruges til login.
Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Midtjylland

    Jyske Bank

    Graduate, Udvikling Erhverv

    Midtjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    Application engineer til DevOps team for analyseværktøjer

    Københavnsområdet

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | København

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4. juni 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

    Lasse Fletcher

    inciro K/S

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS