Test: HTC One A9 - første med Android 6.0

Her får du smarte features og den nyeste Android-inkarnation – spændende sag!.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Peter Hyldahl, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

HTC’s nye A9 har fået smæk i pressen for at ville efterligne Apples iPhone 6, men bortset fra bagpladen, der kan minde om Apples, er der altså ikke det store at komme efter. Og A9 kan sagtens stå på egne ben.

Der er tale om en high end-smartphone, og det oplever du fra første færd, du har den i hånden. A9 føles bare lækker og overgås her kun af Samsung og iPhone 6S. Bagpladen er udført i flot metal, og skærmen står ekstremt godt. Derfor er det lidt ærgerligt, at bunden med den udfræsede knap ikke er så elegant udført. Denne har til gengæld – som hos Apple – fingeraftrykslæser.

Det er indvendinger, du glemmer, når du tager A9 i brug, da den har masser af fine detaljer. Dels er det den første telefon på markedet med Android 6.0, der blandt andet betyder, at du bedre kan udnytte et microSD-kort til lagring af apps og andre ting. Dels har den en 64-bit processor, som spiller perfekt med Android 6.0.

Lydkvaliteten med HTC Boomsound er i den høje ende. Der er ganske enkelt masser af power. Desuden er der en strømbesparende døse-funktion, der giver længere batteritid ved automatisk at begrænse forbruget, når det kan lade sig gøre.

A9 mangler lige det sidste i forhold til testdeltagerne fra Samsung og Apple. Men en klar Anbefaling skal den have.

Udfræsningen nederst er finger- aftrykslæser, der kan bruges til login. Udfræsningen nederst er fingeraftrykslæser, der kan bruges til login.
Læses lige nu

    Politiets Efterretningstjeneste

    Specialist til IT-kontraktstyring i PET's IT-Afdeling

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Solution Manager til Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    T-Systems har pr. 17. august 2026 ansat Anders Christensen som Head of Digital. Anders skal især beskæftige sig med at rådgive kunder om T-Systems digitale portefølje, inkl. kunstig intelligens løsninger og services. Anders kommer fra en stilling som Senior Director, Sovereign Services hos TDC Erhverv. Anders har tidligere beskæftiget sig med at rådgive om infrastruktur platforme og digitale løsninger, som giver en reel forretningsværdi. Nyt job

    Anders Christensen

    T-Systems

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

    Thomas Fossing

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

    Jacob Holm Jensen

    Netip A/S