Test: Ny trykfunktion – stærk i brug

iPhone er ikke længere suveræn i topmarkedet, men stadig virkelig god i brug.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Peter Hyldahl, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Det har taget konkurrenterne mange år at indhente Apples iPhone. Men den nye variant – 6S – har kun få forbedringer i forhold til den udmærket 6’er, der kom for et år siden. Kameraet er blevet bedre, processoren hurtigere, og så har man brugt en stærkere metallegering på bagsiden.

Det er dog i brug, at iPhone 6S vinder. Er du til iOS-styresystemet, vil du elske den intuitive betjening, der gør det let at finde alting.

Den nye Force Touch- eller 3D Touch-funktion er også lækker: Tryk hårdt, og du får en ny menu frem de steder, hvor det kan lade sig gøre. For eksempel vil der ved billedmappen fremkomme en lille popup-menu, hvorfra du kan vælge. Det er nærmest vanedannende efter lidt tid. Andre mobilproducenter vil sikkert snart tage ideen op.

Som altid med iPhone reagerer 6S virkelig kvikt på alt input. Du er aldrig i tvivl om, at du har et luksusprodukt i hænderne, og er du til iOS, så er der ingen vej uden om Apples nye iPhone. Har du i forvejen en 6’er, skal du dog betale mange penge for ganske få forbedringer. For en iPhone er stadig et kostbart produkt.

Tryk hårdt på skærmen, og en ny menu fremkommer i nogle apps. Tryk hårdt på skærmen, og en ny menu fremkommer i nogle apps.
Læses lige nu

    Annonce

    Event: Computerworld Summit 2027 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    25. maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S