Test: Ny trykfunktion – stærk i brug

iPhone er ikke længere suveræn i topmarkedet, men stadig virkelig god i brug.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Peter Hyldahl, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Det har taget konkurrenterne mange år at indhente Apples iPhone. Men den nye variant – 6S – har kun få forbedringer i forhold til den udmærket 6’er, der kom for et år siden. Kameraet er blevet bedre, processoren hurtigere, og så har man brugt en stærkere metallegering på bagsiden.

Det er dog i brug, at iPhone 6S vinder. Er du til iOS-styresystemet, vil du elske den intuitive betjening, der gør det let at finde alting.

Den nye Force Touch- eller 3D Touch-funktion er også lækker: Tryk hårdt, og du får en ny menu frem de steder, hvor det kan lade sig gøre. For eksempel vil der ved billedmappen fremkomme en lille popup-menu, hvorfra du kan vælge. Det er nærmest vanedannende efter lidt tid. Andre mobilproducenter vil sikkert snart tage ideen op.

Som altid med iPhone reagerer 6S virkelig kvikt på alt input. Du er aldrig i tvivl om, at du har et luksusprodukt i hænderne, og er du til iOS, så er der ingen vej uden om Apples nye iPhone. Har du i forvejen en 6’er, skal du dog betale mange penge for ganske få forbedringer. For en iPhone er stadig et kostbart produkt.

Tryk hårdt på skærmen, og en ny menu fremkommer i nogle apps. Tryk hårdt på skærmen, og en ny menu fremkommer i nogle apps.
Læses lige nu

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura