Laptop-tasker med en unik historie

Bangura Bags sælger tasker til laptops og andre gadgets, skabt af skræddere i Sierra Leones jungle på pedaldrevne symaskiner. Og det er ikke bare for velgørenhedens skyld. Det er ligeså meget for at give dig et lækkert produkt, og det afrikanske lokalsamfund en holdbar forretningsmodel.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Bærbare og tablets ser ofte ens og upersonlige ud. Så hvorfor ikke give dem et unikt touch med en specialsyet taske, når du skal have elektronikken med ud?

Hos Bangura Bags er der garanti for et personligt produkt. Taskerne er skabt af skræddere på pedaldrevne Singer-symaskiner uden brug af elektricitet. Materialerne er gamle cykelslanger, købt på det lokale marked i Masanga, tilsat beskyttelsesskum, og indeni er taskerne dekoreret med et farverigt stykke stof, der giver hver af dem sit helt eget præg. I foret af de fleste tasker finder du desuden et håndskrevet mærkat med navnet på den skrædder, der har syet tasken.

Taskerne er opkaldt efter Alfred Bangura, som driver skrædderiet. Han ejede en skrædderbutik samme sted som skrædderiet ligger, inden borgerkrigen brød ud i 1991, og det er hans livsværk, der føres videre med hjalp fra de danske bagmænd i firmaet Bangura Bags.

Målet er ikke ren velgørenhed, men at levere et lækkert produkt og derigennem hjælpe det lokale samfund til at skabe en holdbar økonomi, der får folk i arbejde og skaffer midler til at behandle syge. 

Bangura Bags er godkendt som Fair Trade-virksomhed, hvilket er garanti for stor gennemsigtighed samt høje standarder for lønninger og arbejdsforhold.

Klik ind og se udvalget af tasker på Bagura.dk.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

Kod smartere med GitHub Copilot

Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

Sikkerhed | København

Cyber Threats

Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job