Laptop-tasker med en unik historie

Bangura Bags sælger tasker til laptops og andre gadgets, skabt af skræddere i Sierra Leones jungle på pedaldrevne symaskiner. Og det er ikke bare for velgørenhedens skyld. Det er ligeså meget for at give dig et lækkert produkt, og det afrikanske lokalsamfund en holdbar forretningsmodel.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Bærbare og tablets ser ofte ens og upersonlige ud. Så hvorfor ikke give dem et unikt touch med en specialsyet taske, når du skal have elektronikken med ud?

Hos Bangura Bags er der garanti for et personligt produkt. Taskerne er skabt af skræddere på pedaldrevne Singer-symaskiner uden brug af elektricitet. Materialerne er gamle cykelslanger, købt på det lokale marked i Masanga, tilsat beskyttelsesskum, og indeni er taskerne dekoreret med et farverigt stykke stof, der giver hver af dem sit helt eget præg. I foret af de fleste tasker finder du desuden et håndskrevet mærkat med navnet på den skrædder, der har syet tasken.

Taskerne er opkaldt efter Alfred Bangura, som driver skrædderiet. Han ejede en skrædderbutik samme sted som skrædderiet ligger, inden borgerkrigen brød ud i 1991, og det er hans livsværk, der føres videre med hjalp fra de danske bagmænd i firmaet Bangura Bags.

Målet er ikke ren velgørenhed, men at levere et lækkert produkt og derigennem hjælpe det lokale samfund til at skabe en holdbar økonomi, der får folk i arbejde og skaffer midler til at behandle syge. 

Bangura Bags er godkendt som Fair Trade-virksomhed, hvilket er garanti for stor gennemsigtighed samt høje standarder for lønninger og arbejdsforhold.

Klik ind og se udvalget af tasker på Bagura.dk.

Politiets Efterretningstjeneste

CNE-specialist til PET`s indhentningsafdeling

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Kickstart din IT-karriere som IT-supporterelev på Flyvestation Aalborg

Nordjylland

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job