Laptop-tasker med en unik historie

Bangura Bags sælger tasker til laptops og andre gadgets, skabt af skræddere i Sierra Leones jungle på pedaldrevne symaskiner. Og det er ikke bare for velgørenhedens skyld. Det er ligeså meget for at give dig et lækkert produkt, og det afrikanske lokalsamfund en holdbar forretningsmodel.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Bærbare og tablets ser ofte ens og upersonlige ud. Så hvorfor ikke give dem et unikt touch med en specialsyet taske, når du skal have elektronikken med ud?

Hos Bangura Bags er der garanti for et personligt produkt. Taskerne er skabt af skræddere på pedaldrevne Singer-symaskiner uden brug af elektricitet. Materialerne er gamle cykelslanger, købt på det lokale marked i Masanga, tilsat beskyttelsesskum, og indeni er taskerne dekoreret med et farverigt stykke stof, der giver hver af dem sit helt eget præg. I foret af de fleste tasker finder du desuden et håndskrevet mærkat med navnet på den skrædder, der har syet tasken.

Taskerne er opkaldt efter Alfred Bangura, som driver skrædderiet. Han ejede en skrædderbutik samme sted som skrædderiet ligger, inden borgerkrigen brød ud i 1991, og det er hans livsværk, der føres videre med hjalp fra de danske bagmænd i firmaet Bangura Bags.

Målet er ikke ren velgørenhed, men at levere et lækkert produkt og derigennem hjælpe det lokale samfund til at skabe en holdbar økonomi, der får folk i arbejde og skaffer midler til at behandle syge. 

Bangura Bags er godkendt som Fair Trade-virksomhed, hvilket er garanti for stor gennemsigtighed samt høje standarder for lønninger og arbejdsforhold.

Klik ind og se udvalget af tasker på Bagura.dk.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Vækst, skalering og internationalisering i en ny virkelighed

Vækst og internationalisering kræver it, der kan skifte retning uden at knække. Lær at designe løst koblede platforme, planlægge leverandørskift og skalere til nye markeder uden tab af tempo og kontrol. Deltag i dette lukkede roundtable med...

Digital transformation | København

Computerworld Summit 2026 - København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Sikkerhed | Online

NIS2 gjort enkelt - spar tid med Security Insights

Få styr på NIS2 uden manuelt kaos. Lær at automatisere security assessments, styrke dokumentation og prioritere indsats. TDC Erhverv viser konkrete greb, der sparer tid og løfter compliance. Tilmeld og få 2 måneders gratis Security Insights.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S