Test: Testvinderen imponerer

Ydelse, skærm og finish gør Samsung S6 edge+ til testens vinder.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Peter Hyldahl, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Apples iPhone har været vanskelig at slå, når vi taler finish og lækre detaljer, men med S6 edge+ matcher Samsung den mægtige modstander på disse punkter.
Det kræver naturligvis, at du kan leve med Android som styresystem. Men med Samsungs ekstra lag af funktioner, der endelig er blevet lette og gennemskuelige at bruge, så er denne model et godt bud på din næste high end-smartphone.

S6 edge+ er ikke blot uimodståelig lækker. Det er også en ekstrem hurtig smartphone. Desuden får du en skærm på hele 5,7”, endda med enorm opløsning. Denne smartphone er en vinder og testens vildeste oplevelse.

For det er ikke kun de kolde facts, der imponerer. I hånden opleves S6 Edge+ som en særdeles kompetent smartphone, der interagerer fremragende med Android-styresystemet.
Det er Samsungs egen overbygning på styresystemet, der skaber ekstra fordele – for eksempel at du har direkte adgang på skærmen hele tiden til det, du bruger hyppigst.

Skærmen er endda buet ud over sidekanterne, hvilket er med til at give et flot look. Du kan vælge farve i forhold til dine kontakter, og skærmsiden vil lyse op i den farve, du har valgt, når personen eller appen er aktiv. Det er altså liret og nyttigt på samme tid!

Kameraet reagerer ekstremt hurtigt, og det er ikke så meget de 16 megapixel opløsning, som imponerer, men noget så teknisk som blænden på f1,9, der sikrer, at du kan nappe gode billeder under ringe lysforhold.

Når telefonen er i standby-mode kan du via skærmens sider se tid, RSS-feeds eller andet med en lille tekst. Det ser godt ud, og igen er det en funktion, som både er nyttig og ret blæret. Det siger næsten sig selv, at processoren er kvik, og S6 edge+ er blandt de hurtigste smartphones, vi nogensinde har prøvet.

Prisen er i den høje ende, men ligger faktisk under iPhone 6S og den gode Sony Z5. Sagt på en anden måde: S6 edge+ er testens klare vinder!

Samsung S6 edge+ Hvis du ser videoer eller film på farten, er denne smartphone det tætteste, du kommer på en lommebiograf.

Skærmen bukket
Skærmen er bukket ud over siderne – mest af alt en raffineret designdetalje.

Stor skærm
Testens største skærm med et diagonalmål på 5,7”, cirka 14,5 cm.

Tyndt glas
SuperAmoled-displayet er særlig tyndt og kombinerer TFT- og OLED-teknologi.

God Android
Samsung har skabt en fin version af Android 5.1-systemet.

 

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Cornerstones

    Hvorfor tøver virksomheder, når teknologien er klar, og gevinsterne er tydelige?

    Mange virksomheder sidder fast i et forældet ERP-system, selvom det begrænser dem langt mere, end de ofte vil erkende.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS