Creative gør stereolyden til surround

Sound BlasterX G5 udvider nu deres nye serie af gaming-lydprodukter med et eksternt lydkort, udviklet specielt til at booste lydoplevelsen i spil. G5 konverterer almindelig stereolyd til 7.1 surround sound, for at give dig den ultimative lydoplevelse, når du gamer.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Lydkortet er det seneste skud på stammen – og samtidig det første lydkort – i Creatives nye gaming-serie Sound BlasterX, der også tæller en række gaming-headsets. Med Sound BlasterX G5 er der nu mulighed for yderligere opgradering på lydfronten.

Audiofile komponenter 

Lydkortet har indbygget hovedtelefonforstærker, der understøtter afspilning af lyd i høj opløsning på op til 24-bit/192kHz.

Et højt signal-/støjforhold på 120 dB samt en output-impedans på 2.2. ohm skal sikre en realistisk lydoplevelse.

Lydkortet understøtter flerkanalslyd, og almindelig stereolyd kan omdannes til virtuel 7.1 surround sound.

Skræddersyede lydprofiler

Indbygget Scout Mode-teknologi forstærker forsigtige lyde som for eksempel fodtrin, så du lettere kan høre, når fjender nærmer sig fra afstand. I kampens hede slås Scout Mode nemt til og fra via en knap på siden af lydkortet, hvor man også finder en oplyst volumenkontrol, der gør det nemt at justere lydniveauet.

Udover Scout Mode kommer Sound BlasterX G5 – ligesom de øvrige produkter i serien – med BlasterX Acoustic Engine software til PC, som gør det muligt for gamere at skræddersy lydprofilen til deres foretrukne spilgenre. Det er udviklet for at reducere distraktioner og forbedre essentielle detaljer.

Fordybende surround sound og kraftfuld bas giver en bedre lydrealisme, så du kan høre nye detaljer i spillet og på den måde få en konkurrencemæssig fordel. Den fulde, brugerdefinerbare version af softwaren er tilgængelig til Sound BlasterX G5.

Creative SoundBlaster G5 koster 1199 kr. og kan købes fra februar.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Aarhus C

    Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Vækst, skalering og internationalisering i en ny virkelighed

    Vækst og internationalisering kræver it, der kan skifte retning uden at knække. Lær at designe løst koblede platforme, planlægge leverandørskift og skalere til nye markeder uden tab af tempo og kontrol. Deltag i dette lukkede roundtable med...

    Digital transformation | København

    Computerworld Summit 2026 - København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job