Creative gør stereolyden til surround

Sound BlasterX G5 udvider nu deres nye serie af gaming-lydprodukter med et eksternt lydkort, udviklet specielt til at booste lydoplevelsen i spil. G5 konverterer almindelig stereolyd til 7.1 surround sound, for at give dig den ultimative lydoplevelse, når du gamer.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Lydkortet er det seneste skud på stammen – og samtidig det første lydkort – i Creatives nye gaming-serie Sound BlasterX, der også tæller en række gaming-headsets. Med Sound BlasterX G5 er der nu mulighed for yderligere opgradering på lydfronten.

Audiofile komponenter 

Lydkortet har indbygget hovedtelefonforstærker, der understøtter afspilning af lyd i høj opløsning på op til 24-bit/192kHz.

Et højt signal-/støjforhold på 120 dB samt en output-impedans på 2.2. ohm skal sikre en realistisk lydoplevelse.

Lydkortet understøtter flerkanalslyd, og almindelig stereolyd kan omdannes til virtuel 7.1 surround sound.

Skræddersyede lydprofiler

Indbygget Scout Mode-teknologi forstærker forsigtige lyde som for eksempel fodtrin, så du lettere kan høre, når fjender nærmer sig fra afstand. I kampens hede slås Scout Mode nemt til og fra via en knap på siden af lydkortet, hvor man også finder en oplyst volumenkontrol, der gør det nemt at justere lydniveauet.

Udover Scout Mode kommer Sound BlasterX G5 – ligesom de øvrige produkter i serien – med BlasterX Acoustic Engine software til PC, som gør det muligt for gamere at skræddersy lydprofilen til deres foretrukne spilgenre. Det er udviklet for at reducere distraktioner og forbedre essentielle detaljer.

Fordybende surround sound og kraftfuld bas giver en bedre lydrealisme, så du kan høre nye detaljer i spillet og på den måde få en konkurrencemæssig fordel. Den fulde, brugerdefinerbare version af softwaren er tilgængelig til Sound BlasterX G5.

Creative SoundBlaster G5 koster 1199 kr. og kan købes fra februar.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S