Stå op til blide toner

Siesta Rise skal give dig en god start på dagen.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Danskerne er det mest morgenfriske folkefærd i Europa. 9 procent udnævner træning som deres yndlingsaktivitet om morgenen, og det er langt flere end i resten af Europa. Godt nok er vi gode til at hoppe i træningstøjet fra morgenstunden, men det slår ikke glæden ved en god morgenmad. Morgenmaden er den bedste del af morgenrutinen for langt de fleste danskere, skarpt efterfulgt af at lytte til musik.

Danskerne har også en særlig metode til at komme ud af sengen om morgenen, viser radioproducenten Pures undersøgelse af morgenrutiner i seks europæiske lande. Hele 23 procent af danskerne stiller alarmen langt væk fra sengen, så de er nødt til at stå op for at slukke den.

Blid vækning til morgentrætte øjne og ører

Pure lancerer nu Siesta Rise, som skal give danskerne en god start på dagen. Siesta Rise er den seneste tilføjelse til Pure Siesta-serien af digitale radioer til sengebordet. Den kommer i et nyt skandinavisk design, der tilbyder en praktisk USB-port til opladning af telefonen og digital kvalitetslyd.

Siesta Rise er udviklet med et letlæseligt display, som er nemt at se i et mørkt rum, dog uden at være for stærkt til trætte øjne, da lyset automatisk dæmpes for at matche belysningen i soveværelset. Det store display kan også justeres manuelt, så den enkelte lytter kan vælge den perfekte lysstyrke. 

Siesta Rise er på vej i butikkerne nu. Den koster 999 kroner.

Styrelsen For It og Læring

Erfaren enterprise-arkitekt til tværgående arkitekturenhed

Københavnsområdet

TD SYNNEX Denmark ApS

Sales Coordinator

Københavnsområdet

Everllence

Embedded Software Engineer

Københavnsområdet

Zealand – Sjællands Erhvervsakademi S/I

Erfaren IT-projektleder med stærk teknisk indsigt

Region Sjælland

Annonceindlæg fra Computerworld

Digital suverænitet kræver mere end strategier

Danmark vil mindske afhængigheden af globale techgiganter, men det kræver mere end politiske formuleringer og strategier, understreger PROSA’s formand Niels Bertelsen.

Navnenyt fra it-Danmark

WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

Tim Meicker

WITRICS A/S

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos