Stå op til blide toner

Siesta Rise skal give dig en god start på dagen.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Danskerne er det mest morgenfriske folkefærd i Europa. 9 procent udnævner træning som deres yndlingsaktivitet om morgenen, og det er langt flere end i resten af Europa. Godt nok er vi gode til at hoppe i træningstøjet fra morgenstunden, men det slår ikke glæden ved en god morgenmad. Morgenmaden er den bedste del af morgenrutinen for langt de fleste danskere, skarpt efterfulgt af at lytte til musik.

Danskerne har også en særlig metode til at komme ud af sengen om morgenen, viser radioproducenten Pures undersøgelse af morgenrutiner i seks europæiske lande. Hele 23 procent af danskerne stiller alarmen langt væk fra sengen, så de er nødt til at stå op for at slukke den.

Blid vækning til morgentrætte øjne og ører

Pure lancerer nu Siesta Rise, som skal give danskerne en god start på dagen. Siesta Rise er den seneste tilføjelse til Pure Siesta-serien af digitale radioer til sengebordet. Den kommer i et nyt skandinavisk design, der tilbyder en praktisk USB-port til opladning af telefonen og digital kvalitetslyd.

Siesta Rise er udviklet med et letlæseligt display, som er nemt at se i et mørkt rum, dog uden at være for stærkt til trætte øjne, da lyset automatisk dæmpes for at matche belysningen i soveværelset. Det store display kan også justeres manuelt, så den enkelte lytter kan vælge den perfekte lysstyrke. 

Siesta Rise er på vej i butikkerne nu. Den koster 999 kroner.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Serpier

    Opladning af elbil derhjemme: Sådan får du den billigste og nemmeste løsning

    At skifte benzin- eller dieselbilen ud med en elbil er en fantastisk opgradering. Men for mange nye elbilejere kan det godt virke som en jungle at finde ud af, hvordan man oplader derhjemme.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S