Test: Linksys WRT1900ACS

Ser man på specifikationerne for denne router, og sammenligner den med de andre her i testen, kunne man godt frygte, at den ville få det svært, specielt når det drejer sig om 5 GHz frekvensbåndet.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Carsten Sørensen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Ser man på specifikationerne for denne router, og sammenligner den med de andre her i testen, kunne man godt frygte, at den ville få det svært, specielt når det drejer sig om 5 GHz frekvensbåndet.

Intet skulle dog vise sig, at være mere forkert, trods den lavere teoretiske hastighed, har den testens bedste hastighed over 5 GHZ frekvensbåndet undtagen, når vi går ud på længere afstande, hvor Archer C2600 slår til.

Routeren har også ret gode hastigheder over 2,4 GHz frekvensbåndet, det er først, når det når ud på distancen i position 3, at den mister pusten og ender på nogenlunde samme hastighed som de to dårligste til disciplinen. Routeren er ret så fornuftig, når det kommer til at begrænse jitter, hvor den gennemgående ligger godt til.

Routeren er stor men virker kompakt, alt mens den har bevaret det traditionelle WRT look. Den er også utrolig velbygget. Routeren er stor men virker kompakt, alt mens den har bevaret det traditionelle WRT look. Den er også utrolig velbygget.

Selv om hastigheden falder for 5 GHz frekvensbåndet i position 3, er den kun et mulehår fra bedste router. WRT1900ACS klarer også opgaven med ekstra trafik på 5 GHz frekvensbåndet ret fornuftigt.

Den kraftigere processor og ekstra hukommelse i forhold til forgængeren har afgjort en del at gøre med resultatet, routeren er også udstyret med ekstra kraftig kabinetperforering for at slippe af med varmen.

Routeren kan - på nær den ikke understøtter MU-MIMO - det samme, når det kommer til grundlæggende netværksteknologier. Yderligere understøttes open source router firmware, men mon ikke de fleste vil holde sig til Linksys’ efterhånden velkendte og meget illustrative brugergrænseflade, der også inkluderer app til smartphone. Brugervenligheden er høj for ikke erfarne brugere.

Annonceindlæg fra Computerworld

Danmark i den digitale frontlinje: Forsvaret skal genoprustes – også online

Danmark står i dag i en ny type konflikt – en, hvor grænsen mellem fysisk og digital krigsførelse for længst er udvisket.

Navnenyt fra it-Danmark

Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

Morten Plannthin Lund

Industriens Pension

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

Søren Vindfelt Røn

Norriq Danmark A/S