Test: ZyXEL Armor Z1

Her får du fine features til en fornuftig pris.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Carsten Sørensen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Zyxel Armor Z1 router er imposant at skue, ikke nok med at den fylder en del i overflade areal, men den tårner sig nærmest op bagtil. Der er her tale om en AC2350-router, hvorfor den i teorien burde kunne få problemer med at følge med routerne fra TP-Link og Netgear, når det kommer til hastighederne på 2,4 GHz frekvensbåndet.

Armor Z1 har da således også testens samlet set dårligste hastigheder over 2,4 GHz frekvensbåndet, hvor især hastigheden i position 1 har overrasket negativt. Jo længere væk Wi-Fi-adapteren er fra routeren, jo bedre klarer denne router sig op mod de andre to routere. Den kan følge med på 2,4 Ghz frekvensbåndet, men i position 3 er de tre dårligste nemlig praktisk talt lige hurtige til at overføre data.

Armor Z1 er heldigvis meget hurtigere på 5 GHz frekvensbåndet, hvor den gør en ganske god figur. Den kan ikke helt levere samme voldsomme hastigheder over kort afstand, som to af routerne her i testen kan. Til gengæld er det den router i testen, der procentvis sætter mindst til gennem trappeopgangen.

Erfaringerne med samtidig streaming på 5 GHz frekvensbåndet er lidt blandede, i to omgange er der enten ikke sket nogen hastighedsnedsættelse, men hastighedsnedsættelsen var markant netop gennem i position 2.

Meget stor router der samtidig fylder meget bagtil højdemæssigt, ydelsen følger desværre ikke helt det imposante ydre. Meget stor router der samtidig fylder meget bagtil højdemæssigt, ydelsen følger desværre ikke helt det imposante ydre.

Routeren har til gengæld et punkt, hvor den klarer sig godt, og det er, når det kommer til jitter, hvor den har ret gode værdier over hele linjen.

Armor Z1 er måske ikke testens vildeste router, specielt på grund af ydelsen over 2,4 GHz frekvensbåndet, men det er stadig en kapabel router.

Når det komme til brugergrænsefladen, starter Zyxels brugergrænseflade op i en på absolut minimalistik men overskuelig side. Vil man dybere i systemet, skal man til de avancerede indstillinger, disse er også overskuelige.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Nordhavn

    SAP Excellence Day 2026

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    Infrastruktur | København

    Datacenterstrategi 2026

    Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job