Test: HP Pavillion Gaming 15-ak002no, bedst egnet til bred underholdning

Pris og performance gør HP’s gaming-pc til en både/og-løsning, der er bedst til multimedier.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Peter Hyldahl, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

På mange måder minder HP Pavilion Gaming 15-ak002no om testen Dell, men HP’en er en rendyrket gamingmaskine og ligger i vores målinger mindst et niveau over Dell. Men sammenligner man med de øvrige testdeltagere, falder pc’en lidt bagud, når det handler om ren gaming – også langt efter den fremragende maskine fra Lenovo, der koster det samme.

Isoleret set er HP’en en fin maskine. Den kører de fleste spil ret godt og glidende, og det er svært at se med det blotte øje, at frameraten er på 37 billeder i sekundet (hvor testens bedste er oppe omkring de 50). Men når der er mange grafiske detaljer, som skal opdateres hele tiden, begynder HP’en at hakke i det lidt tidligere end testkonkurrenterne.

Den er ellers fint bygget med en lækker sort overflade, og når du lukker skærmen op, er der grønt baggrundslys og nærmest en form for ”alien skin”-overflade rundt om touchpad’en.

B&O laver nu lyd til HP’s bærbare, og det høres. Der kommer en meget klar og homogen lyd fra højttalerne og – endnu bedre – når du tilslutter større, eksterne højttalere. HP er ikke den mest slagkraftige lydmæssigt, men alligevel bedst i testen på dette punkt, da de små højttalere klinger rigtig godt, markant bedre, end vi er vant til med bærbare pc’er. Det vil du især nyde, når du ser film eller oplever anden underholdning. HP’en er lige så meget en multimediebærbar som en ren gamingcomputer.

En sjov måde at sende et gamingsignal på: Overfladen minder om en ”alien” med grønspættet hud. En sjov måde at sende et gamingsignal på: Overfladen minder om en ”alien” med grønspættet hud.

Vægten er i den lave ende, og dimensionerne betyder, at computeren er nem at have med på farten. En helt igennem velfungerende maskine, hvis eneste og væsentlige problem er, at konkurrenterne giver bedre valuta for pengene.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2027

    Digital transformation | København

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    22 & 23. september 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S