Test: HP Pavillion Gaming 15-ak002no, bedst egnet til bred underholdning

Pris og performance gør HP’s gaming-pc til en både/og-løsning, der er bedst til multimedier.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Peter Hyldahl, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

På mange måder minder HP Pavilion Gaming 15-ak002no om testen Dell, men HP’en er en rendyrket gamingmaskine og ligger i vores målinger mindst et niveau over Dell. Men sammenligner man med de øvrige testdeltagere, falder pc’en lidt bagud, når det handler om ren gaming – også langt efter den fremragende maskine fra Lenovo, der koster det samme.

Isoleret set er HP’en en fin maskine. Den kører de fleste spil ret godt og glidende, og det er svært at se med det blotte øje, at frameraten er på 37 billeder i sekundet (hvor testens bedste er oppe omkring de 50). Men når der er mange grafiske detaljer, som skal opdateres hele tiden, begynder HP’en at hakke i det lidt tidligere end testkonkurrenterne.

Den er ellers fint bygget med en lækker sort overflade, og når du lukker skærmen op, er der grønt baggrundslys og nærmest en form for ”alien skin”-overflade rundt om touchpad’en.

B&O laver nu lyd til HP’s bærbare, og det høres. Der kommer en meget klar og homogen lyd fra højttalerne og – endnu bedre – når du tilslutter større, eksterne højttalere. HP er ikke den mest slagkraftige lydmæssigt, men alligevel bedst i testen på dette punkt, da de små højttalere klinger rigtig godt, markant bedre, end vi er vant til med bærbare pc’er. Det vil du især nyde, når du ser film eller oplever anden underholdning. HP’en er lige så meget en multimediebærbar som en ren gamingcomputer.

En sjov måde at sende et gamingsignal på: Overfladen minder om en ”alien” med grønspættet hud. En sjov måde at sende et gamingsignal på: Overfladen minder om en ”alien” med grønspættet hud.

Vægten er i den lave ende, og dimensionerne betyder, at computeren er nem at have med på farten. En helt igennem velfungerende maskine, hvis eneste og væsentlige problem er, at konkurrenterne giver bedre valuta for pengene.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Hele Danmark øver

    Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S