Test: HP Pavillion Gaming 15-ak002no, bedst egnet til bred underholdning

Pris og performance gør HP’s gaming-pc til en både/og-løsning, der er bedst til multimedier.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Peter Hyldahl, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

På mange måder minder HP Pavilion Gaming 15-ak002no om testen Dell, men HP’en er en rendyrket gamingmaskine og ligger i vores målinger mindst et niveau over Dell. Men sammenligner man med de øvrige testdeltagere, falder pc’en lidt bagud, når det handler om ren gaming – også langt efter den fremragende maskine fra Lenovo, der koster det samme.

Isoleret set er HP’en en fin maskine. Den kører de fleste spil ret godt og glidende, og det er svært at se med det blotte øje, at frameraten er på 37 billeder i sekundet (hvor testens bedste er oppe omkring de 50). Men når der er mange grafiske detaljer, som skal opdateres hele tiden, begynder HP’en at hakke i det lidt tidligere end testkonkurrenterne.

Den er ellers fint bygget med en lækker sort overflade, og når du lukker skærmen op, er der grønt baggrundslys og nærmest en form for ”alien skin”-overflade rundt om touchpad’en.

B&O laver nu lyd til HP’s bærbare, og det høres. Der kommer en meget klar og homogen lyd fra højttalerne og – endnu bedre – når du tilslutter større, eksterne højttalere. HP er ikke den mest slagkraftige lydmæssigt, men alligevel bedst i testen på dette punkt, da de små højttalere klinger rigtig godt, markant bedre, end vi er vant til med bærbare pc’er. Det vil du især nyde, når du ser film eller oplever anden underholdning. HP’en er lige så meget en multimediebærbar som en ren gamingcomputer.

En sjov måde at sende et gamingsignal på: Overfladen minder om en ”alien” med grønspættet hud. En sjov måde at sende et gamingsignal på: Overfladen minder om en ”alien” med grønspættet hud.

Vægten er i den lave ende, og dimensionerne betyder, at computeren er nem at have med på farten. En helt igennem velfungerende maskine, hvis eneste og væsentlige problem er, at konkurrenterne giver bedre valuta for pengene.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S