Skal Fido også have et smartwatch?

Et af de store emner for tiden er bærbare apparater, på engelsk wearables. Altså skridttællere, pulsmålere osv. Og naturligvis smartwatches. Men hvorfor begrænse sig til mennesker? Skal vores dyr ikke også med på vognen?.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Den amerikanske virksomhed IDTechEx, der arbejder med markedsundersøgelser, har skrevet en rapport om mulighederne, og den forudser en eksplosiv vækst inden for produkter til dyr – kæledyr, husdyr og vilde dyr.
Rapporten dækker 141 firmaer, der arbejder med emnet – identifikation, sporing, sikkerhed, adfærdsmåling, diagnoser og behandling.

Den firbenede fotograf

Det er måske en tilsnigelse at tale om bærbart udstyr. Rapporten omfatter også enheder, der skal sluges af dyret eller indopereres under huden. Gps-halsbånd til hunde er allerede en gammel nyhed. Virtuelle hegn har vi også kendt længe (selvom de er ulovlige i Danmark). Men sensorer, der registrerer temperatur, puls, åndedræt og kalorieforbrug bør naturligvis findes på ethvert kæledyr. For ikke at tale om et hundekamera, et dog-cam.

Annonce

Event: SAP Excellence Day 2027

It-løsninger | Online og København

Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

9. februar 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub

IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

Annette Macsay Mostrup

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job