Skal Fido også have et smartwatch?

Et af de store emner for tiden er bærbare apparater, på engelsk wearables. Altså skridttællere, pulsmålere osv. Og naturligvis smartwatches. Men hvorfor begrænse sig til mennesker? Skal vores dyr ikke også med på vognen?.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Den amerikanske virksomhed IDTechEx, der arbejder med markedsundersøgelser, har skrevet en rapport om mulighederne, og den forudser en eksplosiv vækst inden for produkter til dyr – kæledyr, husdyr og vilde dyr.
Rapporten dækker 141 firmaer, der arbejder med emnet – identifikation, sporing, sikkerhed, adfærdsmåling, diagnoser og behandling.

Den firbenede fotograf

Det er måske en tilsnigelse at tale om bærbart udstyr. Rapporten omfatter også enheder, der skal sluges af dyret eller indopereres under huden. Gps-halsbånd til hunde er allerede en gammel nyhed. Virtuelle hegn har vi også kendt længe (selvom de er ulovlige i Danmark). Men sensorer, der registrerer temperatur, puls, åndedræt og kalorieforbrug bør naturligvis findes på ethvert kæledyr. For ikke at tale om et hundekamera, et dog-cam.

Navnenyt fra it-Danmark

Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

Per Glentvor

Lector ApS

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

Rikke Badsberg

Adeno K/S