Skal Fido også have et smartwatch?

Et af de store emner for tiden er bærbare apparater, på engelsk wearables. Altså skridttællere, pulsmålere osv. Og naturligvis smartwatches. Men hvorfor begrænse sig til mennesker? Skal vores dyr ikke også med på vognen?.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Den amerikanske virksomhed IDTechEx, der arbejder med markedsundersøgelser, har skrevet en rapport om mulighederne, og den forudser en eksplosiv vækst inden for produkter til dyr – kæledyr, husdyr og vilde dyr.
Rapporten dækker 141 firmaer, der arbejder med emnet – identifikation, sporing, sikkerhed, adfærdsmåling, diagnoser og behandling.

Den firbenede fotograf

Det er måske en tilsnigelse at tale om bærbart udstyr. Rapporten omfatter også enheder, der skal sluges af dyret eller indopereres under huden. Gps-halsbånd til hunde er allerede en gammel nyhed. Virtuelle hegn har vi også kendt længe (selvom de er ulovlige i Danmark). Men sensorer, der registrerer temperatur, puls, åndedræt og kalorieforbrug bør naturligvis findes på ethvert kæledyr. For ikke at tale om et hundekamera, et dog-cam.

Annonceindlæg fra Pointsharp

Undgå disse faldgruber, når du skifter fra manuel adgang til identitetsautomatisering

Identitetsstyring håndteres i mange organisationer stadig som en kombination af ticketsystemer, e-mail-anmodninger, chatbeskeder og lignende kanaler.

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse