Hørebøffer til de vilde eventyr

Flere og flere danskere kaster sig over actionprægede aktiviteter som skateboard, snowboard og freestyle ski, hvor den står på masser af tricks, hop og til tider også styrt. Hvis man samtidig gerne vil have god lyd i ørerne uden konstant at skulle samle sine tabte høretelefoner op fra jorden, er det nødvendigt med robuste og slidstærke høretelefoner, som bliver siddende, hvor de skal når man hænger i luften.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Derfor har Harman lanceret sportshøretelefonerne JBL Grip, som er designet til netop at kunne klare ethvert slags spring og fald. Høretelefonerne er udviklet i samarbejde med den professionelle snowboarder Ben Ferguson, som har testet dem grundigt og vendt tomlen opad.

Harman sætter nu trumf under lanceringen af de nye Grip-høretelefoner som sponsor for et af de største ski og snowboard events i Europa - nemlig Frostgun Invitationali Val d´lsere i de franske alper fra 16. til 18. februar. Her kan man ud over JBL Grip også opleve navne som Suspekt, Too Many Lefthands og DJ E.D.D.EH og selvfølgelig nogle af de bedste snowboardere og freeskiere i verden. Eventet transmitteres desuden live på DR3.

JBL Grip-serien inkluderer høretelefonerne JBL Grip 100 og Grip 200 med nedenstående features:

• Prisvindende Twist-Lock-design: De ergonomiske ørespidser drejes og låses behageligt ind i ørerne med en pasform, der er gennemtestet af actionsportsatleter, så de ikke falder ud
• Slidstærkt design: Konstrueret med belastningsbegrænsere og ekstra holdbare materialer
• FlexSoft ørepropper: Ultrablødt materiale, der aldrig bliver ubehageligt
• Cord Pinch-teknologi: Benyt én eller to ørepuderved at fæstne ledningerne til hinanden
• Indbygget fjernbetjening for JBL Grip 200: Forenkler opkaldshåndtering og navigation mellem sange og minimerer forstyrrende elementer under træningen

JBL Grip kommer i tre farvekombinationer: Navy/orange, grafitgrå og olivengrøn med 2 x 15 mm elementer, 20Hz-20Hz frekvensområde og en 114 cm lang ledning, som kan samles med Cord Pinch-teknologi.

JBL Grip 100 og JBL Grip 200 har en vejledende udsalgspris på 149 kroner (Grip 100) og 249 kroner (Grip 200).

Læses lige nu

    Annonce

    LB Forsikring

    Product Owner - Produktudvikling

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    Fagkoordinator til Netværkssektionen i PET

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    AI Data Architect

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Hele Danmark øver

    Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S