Hørebøffer til de vilde eventyr

Flere og flere danskere kaster sig over actionprægede aktiviteter som skateboard, snowboard og freestyle ski, hvor den står på masser af tricks, hop og til tider også styrt. Hvis man samtidig gerne vil have god lyd i ørerne uden konstant at skulle samle sine tabte høretelefoner op fra jorden, er det nødvendigt med robuste og slidstærke høretelefoner, som bliver siddende, hvor de skal når man hænger i luften.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Derfor har Harman lanceret sportshøretelefonerne JBL Grip, som er designet til netop at kunne klare ethvert slags spring og fald. Høretelefonerne er udviklet i samarbejde med den professionelle snowboarder Ben Ferguson, som har testet dem grundigt og vendt tomlen opad.

Harman sætter nu trumf under lanceringen af de nye Grip-høretelefoner som sponsor for et af de største ski og snowboard events i Europa - nemlig Frostgun Invitationali Val d´lsere i de franske alper fra 16. til 18. februar. Her kan man ud over JBL Grip også opleve navne som Suspekt, Too Many Lefthands og DJ E.D.D.EH og selvfølgelig nogle af de bedste snowboardere og freeskiere i verden. Eventet transmitteres desuden live på DR3.

JBL Grip-serien inkluderer høretelefonerne JBL Grip 100 og Grip 200 med nedenstående features:

• Prisvindende Twist-Lock-design: De ergonomiske ørespidser drejes og låses behageligt ind i ørerne med en pasform, der er gennemtestet af actionsportsatleter, så de ikke falder ud
• Slidstærkt design: Konstrueret med belastningsbegrænsere og ekstra holdbare materialer
• FlexSoft ørepropper: Ultrablødt materiale, der aldrig bliver ubehageligt
• Cord Pinch-teknologi: Benyt én eller to ørepuderved at fæstne ledningerne til hinanden
• Indbygget fjernbetjening for JBL Grip 200: Forenkler opkaldshåndtering og navigation mellem sange og minimerer forstyrrende elementer under træningen

JBL Grip kommer i tre farvekombinationer: Navy/orange, grafitgrå og olivengrøn med 2 x 15 mm elementer, 20Hz-20Hz frekvensområde og en 114 cm lang ledning, som kan samles med Cord Pinch-teknologi.

JBL Grip 100 og JBL Grip 200 har en vejledende udsalgspris på 149 kroner (Grip 100) og 249 kroner (Grip 200).

Læses lige nu

    KMD A/S

    Senior Solution Architect

    Københavnsområdet

    Semler IT

    Power Platform Specialist til Semler IT

    Københavnsområdet

    Forsvarets Efterretningstjeneste

    Tekniske analytikere med forståelse for netværk

    Københavnsområdet

    MOLIO Erhvervsdrivende Fond

    IT-projektleder

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Computerworld

    AI skal frigøre tid og skabe nærvær i samtalen med borgeren

    Flere kommuner går nu i gang med at bruge AI-understøttet dokumentation. Målet er, at sagsbehandlere skal bruge mindre tid på referater og registrering – og mere tid på nærvær i mødet med borgeren.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura