Trådløs højttaler til dametasken

T3 er navnet på den nye Bluetooth-højttaler, som fås i feminin rosa-guld, skabt til dametasken.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Med mål på 14 x 6 x 2,3 cm kan den nye højttaler snildt ligge i en hånd og med 250 gram er den også nem at have i dametasken.

Rosa-guld kombineret med elfenben-hvid giver et let og feminint look. Er det lige en tand for fimset fås også en sort version.

"Der er to 36 mm højtalere, som gengiver lyden på en naturlig måde, og for at give dig den forrygende lyd er der suppleret med en bashøjtaler på bagsiden", fortæller Key Account Manager Søren Lund fra Gibson Innovations, som har udviklet højtaleren i samarbejde med Onkyo.

Lydmæssigt bevæger højtaleren sig i området 100Hz-20kHz, som sikrer, at selv detaljer i musikken gengives tydeligt. Og du kan godt tage en længere tur ud i det fri med musikken, for de genopladelige batterier giver op til otte timers spilletid.

Lader din mobil

"En lille, men ikke uvæsentlig, finesse er, at du via usb-indgangen kan oplade andre enheder fra højtaleren, der dermed også er en powerbank, siger Søren Lund.

I øvrigt er det muligt via Multipair-teknologien at tilslutte to forskellige enheder til højtaleren. Og skulle du undervejs få et telefonopkald, så stopper musikken og du kan håndfrit besvare det.

På oversiden er der et betjeningspanel, men du kan eksempelvis også styre lydstyrken fra din smartphone. Og du kan med fordel bruge den gratis app Onkyo HF Player til at øge lydoplevelsen, når du streamer eller lytter til musik fra smartphonen.

Onkyo T3 kommer i butikkerne med en vejledende pris på 1.299 kroner.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | Horsens

Enterprise Architecture Day 2026: Sikker og strategisk suverænitet

Få ny inspiration til arbejdet med EA – fra sikkerhed og compliance til orkestrering, omkostningsoptimering og cloud governance i en usikker og ustabil tid.

Sikkerhed | Aarhus C

Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

Digital transformation | København Ø

Sådan etablerer du digital suverænitet

Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)

Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

Lasse Fletcher

inciro K/S

Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

Arjuna Enait

Idura