Test: Samsung EO-SB330

De rigtige  forbindelser.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Peter Hyldahl, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Denne Samsung, der fås i fire forskellige farver, er testens suverænt mindste højttaler, men den mangler ikke funktioner eller muligheder. Den har både Bluetooth og NFC og er altså ekstrem nem at koble til en mobil enhed. Der er også indbygget mikrofon, og den håndterer telefonopkald.

Et metalgitter løber hele vejen rundt om højttaleren, og top og bund er i slebet aluminium med knapperne nedfæset i toppen. Det giver alt andet lige et fint kvalitetsindtryk, der ligger på højde med den dyrere Onkyo. Som hos Onkyo er dimensionerne meget små, men her benyttes kun to højttalere. Ved også at sprede lyden bagud og manipulere den elektronisk, kan man opnå en kraftigere lyd, end dimensionerne ellers tillader.

Lydbilledet har naturligvis ikke helt den slagkraft, som du får med den næsten fire gange større Libratone Zipp Mini. Træerne vokser ikke ind i himlen, og Samsung EO-SB330 leverer ind imellem et noget presset lydbillede, især hvis der skal spilles højt. Her præsterer den fysisk lidt større Onkyo noget bedre. Der er til gengæld masser af detaljer fra den lille Samsung-enhed, som fungerer bedst, når du befinder dig tæt på højttaleren.

Højttaleren fra Samsung er testens mindste, kun 5,6 cm høj. Højttaleren fra Samsung er testens mindste, kun 5,6 cm høj.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

Thomas Fossing

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

Christoffer Andersen

Norriq Danmark A/S

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S