Test: Sapphire R9 390 Nitro

Hawaii Pro med ekstra kvælstof.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Torben Okholm, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

AMD synes altid at levere det samme trick: Man lancerer to kort, der bygger på meget lidt forskellige gpu'er med meget lidt forskellig ydelse. Og så tager man meget mere for det ene end for det andet.

Det får os uundgåeligt til at se på det billigste kort med næsten den samme gamingkraft og stille spørgsmålet: Hvorfor vil nogen dog vælge den dyrere løsning? Sådan ligger det med Fury og Fury X. Sådan ligger det med 290 og 290X. Og sådan ligger det med 390 og 390X.

Når man hertil lægger, at denne nye Sapphire Nitro-lancering indebærer, at dette overclockede kort får en Tri-X-køler oveni, begynder det at se sort ud for 390X. Til al overflod yder 390 bedre end AMD's top-gpu fra forrige generation. Et glimrende mellemklassekort.

I de fleste spil får man fremragende 1440p-ydelse ud af kortet – til en temmelig imponerende pris.
Sapphire-køleren på denne version betyder, at temperaturen er lav i selv de mest aggressive gaming-arenaer, og framebufferen på 8 GB gør, at kortet kan håndtere alt, hvad GTA V eller Shadow of Mordor smider i hovedet på det.

Det er måske et typisk AMD-træk at genlancere gpu'er, men de små justeringer har i høj grad været umagen værd. Vi er måske ikke vanvittig imponerede over Fury X, men AMD's arbejde med 390 har hjulpet meget.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

    Thomas Fossing

    Netip A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S