Test: Sapphire R9 390 Nitro

Hawaii Pro med ekstra kvælstof.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Torben Okholm, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

AMD synes altid at levere det samme trick: Man lancerer to kort, der bygger på meget lidt forskellige gpu'er med meget lidt forskellig ydelse. Og så tager man meget mere for det ene end for det andet.

Det får os uundgåeligt til at se på det billigste kort med næsten den samme gamingkraft og stille spørgsmålet: Hvorfor vil nogen dog vælge den dyrere løsning? Sådan ligger det med Fury og Fury X. Sådan ligger det med 290 og 290X. Og sådan ligger det med 390 og 390X.

Når man hertil lægger, at denne nye Sapphire Nitro-lancering indebærer, at dette overclockede kort får en Tri-X-køler oveni, begynder det at se sort ud for 390X. Til al overflod yder 390 bedre end AMD's top-gpu fra forrige generation. Et glimrende mellemklassekort.

I de fleste spil får man fremragende 1440p-ydelse ud af kortet – til en temmelig imponerende pris.
Sapphire-køleren på denne version betyder, at temperaturen er lav i selv de mest aggressive gaming-arenaer, og framebufferen på 8 GB gør, at kortet kan håndtere alt, hvad GTA V eller Shadow of Mordor smider i hovedet på det.

Det er måske et typisk AMD-træk at genlancere gpu'er, men de små justeringer har i høj grad været umagen værd. Vi er måske ikke vanvittig imponerede over Fury X, men AMD's arbejde med 390 har hjulpet meget.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

Kod smartere med GitHub Copilot

Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

Sikkerhed | København

Cyber Threats

Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Markus Dalsgaard Sisseck

Martinsen Rådgivning & Revision

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect