Test: Sapphire R9 390 Nitro

Hawaii Pro med ekstra kvælstof.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Torben Okholm, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

AMD synes altid at levere det samme trick: Man lancerer to kort, der bygger på meget lidt forskellige gpu'er med meget lidt forskellig ydelse. Og så tager man meget mere for det ene end for det andet.

Det får os uundgåeligt til at se på det billigste kort med næsten den samme gamingkraft og stille spørgsmålet: Hvorfor vil nogen dog vælge den dyrere løsning? Sådan ligger det med Fury og Fury X. Sådan ligger det med 290 og 290X. Og sådan ligger det med 390 og 390X.

Når man hertil lægger, at denne nye Sapphire Nitro-lancering indebærer, at dette overclockede kort får en Tri-X-køler oveni, begynder det at se sort ud for 390X. Til al overflod yder 390 bedre end AMD's top-gpu fra forrige generation. Et glimrende mellemklassekort.

I de fleste spil får man fremragende 1440p-ydelse ud af kortet – til en temmelig imponerende pris.
Sapphire-køleren på denne version betyder, at temperaturen er lav i selv de mest aggressive gaming-arenaer, og framebufferen på 8 GB gør, at kortet kan håndtere alt, hvad GTA V eller Shadow of Mordor smider i hovedet på det.

Det er måske et typisk AMD-træk at genlancere gpu'er, men de små justeringer har i høj grad været umagen værd. Vi er måske ikke vanvittig imponerede over Fury X, men AMD's arbejde med 390 har hjulpet meget.

Læses lige nu

    LINK Mobility

    Support Specialist

    Københavnsområdet

    Ennova A/S

    Senior Developer

    Midtjylland

    KMD A/S

    Senior SAP Architect

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    Kod smartere med GitHub Copilot

    Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job