Test: XFX Radeon R9 390X

Er et nyt navn på sin plads?.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Torben Okholm, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Det er meget nemt at føle sig fejlinformeret, når det gælder denne generation af AMD-kort. Fury-kortene og deres Fiji-gpu'er er det eneste nye grafiksilicium, AMD har leveret i lang tid. Alt andet har været relancering af den forrige generation med et par justeringer her og der.

Disse justeringer har imidlertid gjort en stor forskel. Denne Grenada XT-gpu er ikke meget mere end Hawaii XT-chippen fra den gamle R9 290X, men AMD har vredet lidt mere fart ud af den – ekstra 50 MHz – og fordoblet hukommelsen. Vi skal ikke blande os i, om det er nok til at berettige et nyt navn.

R9 390X er meget hurtigere end det R9 290X, som det erstatter, men det koster det samme. Men vi må erkende, at framebufferen på 8 GB ikke pludselig leverer 4K-gaming-ydelse med denne aldrende arkitektur. Der er næsten ingen forskel på 290X og 390X ved den højeste opløsning, men man får næsten over hele linjen en forbedret ydelse ved lavere indstillinger.

Næsten ... vi oplevede nogle sære problemer med dette kort og GRID 2. Men til alt andet, selv det krævende GTA V, leverede det imponerende ydelsestal. Mest påfaldende ved minimale framerates, og især med Rockstars moderne klassiker.

Men kortets lillebror, der blot hedder R9 390, er problemet her. Det er stort set lige så godt, og man sparer en del penge.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Midtjylland

    Banedanmark

    Nyuddannede til Banedanmarks IT-afdeling

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Udlændinge- og Integrationsministeriet

    Contract manager til it-området i Udlændingestyrelsen

    Region Sjælland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS