Test: XFX Radeon R9 390X

Er et nyt navn på sin plads?.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Torben Okholm, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Det er meget nemt at føle sig fejlinformeret, når det gælder denne generation af AMD-kort. Fury-kortene og deres Fiji-gpu'er er det eneste nye grafiksilicium, AMD har leveret i lang tid. Alt andet har været relancering af den forrige generation med et par justeringer her og der.

Disse justeringer har imidlertid gjort en stor forskel. Denne Grenada XT-gpu er ikke meget mere end Hawaii XT-chippen fra den gamle R9 290X, men AMD har vredet lidt mere fart ud af den – ekstra 50 MHz – og fordoblet hukommelsen. Vi skal ikke blande os i, om det er nok til at berettige et nyt navn.

R9 390X er meget hurtigere end det R9 290X, som det erstatter, men det koster det samme. Men vi må erkende, at framebufferen på 8 GB ikke pludselig leverer 4K-gaming-ydelse med denne aldrende arkitektur. Der er næsten ingen forskel på 290X og 390X ved den højeste opløsning, men man får næsten over hele linjen en forbedret ydelse ved lavere indstillinger.

Næsten ... vi oplevede nogle sære problemer med dette kort og GRID 2. Men til alt andet, selv det krævende GTA V, leverede det imponerende ydelsestal. Mest påfaldende ved minimale framerates, og især med Rockstars moderne klassiker.

Men kortets lillebror, der blot hedder R9 390, er problemet her. Det er stort set lige så godt, og man sparer en del penge.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job